Kategori
Uncategorized

Dervish Iljazi …

157 vite më parë, në shtator 1875 në Vërzhezhë, Skrapar, lindi dervish Iljasi.

Kleriku i njohur bektashi, dervish Iljasi ngriti teqenë e Kulmakut në Tomorr, teqe e cila do të shndërrohej më pas në një vend të njohur pritës, duke shërbyer edhe si prehtore e rrallë duke i dhënë famë pelegrinazhit mbarëkombëtar në Çukën Abaz Ali të Tomorrit.

Askush më mirë se ai klerik, nuk pati ndjerë dhe kuptuar se mali i Tomorrit, ai që mban mbi supe të tij, varrin-legjend të Abaz Aliut, duhej të mbante në gjoks te vet edhe një teqe, një prehtore të përjetshme për shpirtrat e pastër bektashian.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s