Kategori
Uncategorized

Protestuesit rusë detyrohen të hyjnë në ushtri .

Mbi 1300 protestues rusë
thuhet se janë arrestuar në disa qytete ruse.

Disa prej tyre brohoritën “Jo luftës”, pavarësisht se është e ndaluar të përdoret fjala luftë për atë që quhet “operacioni special” në Ukrainë.

Faqja Mediazona thekson se të paktën tre nga të arrestuarit morën shënime të shkruara me dorë nga oficerët e policisë ose përfaqësuesit e ushtrisë ku thuhej se tani po thirren në ushtrinë ruse.

Njerëzit që tani besohet se janë të rekrutuar janë rezervistë, pra njerëz vullnetarë, civilë, të cilët duhet të trajnohen për luftë.

Në rajone, në vend të njerëzve në qytetet e mëdha si Moska dhe Shën Petersburgu, shpesh thirren njerzit nga pakicat etnike, por se vendimi do të ndikojë akoma në shoqëri në një masë më të madhe se më parë.

– Pjesa e klasës së mesme ruse që ka mundur të jetojë e patrazuar tani rrezikon të mobilizohet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s