Kategori
Uncategorized

A’ vërtet nuk ka Kosova një vënd nderi për ish ministren e jashme 🇸🇪 Ana Lindh ?

10 Shtator 2003, në qëndër të Stokholmit, një kriminel sërb i mori jetën në mënyrën më makabre, duke e goditur disa herë me thikë në gjoks, bark dhe krahë. Ajo u dërgua me urgjencë në Spitalin Universitar Karolinska, ku iu nënshtrua operacionit dhe transfuzionit të gjakut për më shumë se nëntë orë, por në 05:29 më 11 shtator 2003, ajo u shpall e vdekur.

E mërkura pasdite e 10 Shtatorit 2003 Ana Lindh Së bashku me një shoqe, Eva Franchell , doli në qendër të Stokholmit për të blerë rroba .

Gjatë një vizite në dyqanin e

mallrave NK , ajo u sulmua në katin e parë dhe u godit rëndë me thikë nga i panjohuri i atëhershëm , ekstremisti sërb Mijailo Mijailović pak pas orës 16:00.

Fatkeqësisht atë kohë, Lindh nuk kishte mbrojtje personale nga Säpo, gjë që autori i krimit e dinte shumë mirë

Lindh ishte një politikane popullore dhe në kohën e vdekjes së saj ishte gruaja e katërt më e admiruar në Suedi .

Pas vrasjes erdhën ngushëllime nga shumë liderë të botës. 

Puna e saj u vlerësua shumë ndërkombëtarisht dhe ajo kishte kontakte të mira në mbarë botën.

Ndër të tjera, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Kofi Anan tha :

“Ajo ishte një udhëheqëse e madhe.

Ajo ishte e pavarur, e guximshme dhe një internacionaliste e vërtetë.” [ 23 ] Më pas, disa bursa dhe fondacione janë emëruar pas saj. Shumë vende dhe ambiente janë emëruar me emrin Lindh dhe ajo ka marrë diploma nderi pas vdekjes, si në nivel kombëtar ashtu edhe ndërkombëtar

Nderimet e nderkombetareve per Lindj .

Në vitin 2004, Lindh u emërua Evropianja e Vitit në Suedi me motivacionin Për angazhimin dhe pjesëmarrjen e saj të fortë në punën që çoi në zgjerimin e Bashkimit Evropian. Çmimin e mori bashkëshorti i saj. [ 26 ]

Në prill 2004, Lindh u nderua pas vdekjes me Çmimin e Njeriut të Vitit nga Instituti East West , një institut transatlantik që organizon konferenca vjetore të sigurisë në Bruksel . Kryeministri Göran Persson mori çmimin në emrin e saj në Hotel Waldorf Astoria në Nju Jork . Ishte hera e parë që çmimi i shkonte një suedez dhe hera e parë që iu dha pas vdekjes. [ 27 ]

Një themel për dialogun midis kulturave të ndryshme është emëruar me emrin e Lindh, Fondacioni Euro-Mesdhetar për Dialogun e Kulturave Anna Lindh . Themeli është rezultat i procesit të Barcelonës , bashkëpunimit të BE-së me vendet përreth Mesdheut jugor dhe lindor . Buxheti i fondacionit është 10 milionë euro. Puna zhvillohet përmes konferencave, përkthimeve dhe diskutimeve rreth sistemeve dhe vlerave shoqërore. [ 28 ] Emri i fondacionit u propozua nga Egjipti në një takim më 25 shtator 2003. [ 29 ]

Në vitin 2005, Kosta Rika e emëroi një shtyllë të sapo zbuluar sipas Anna Lindh si Polycyrtus lindhae . Sfondi ishte mbështetja e saj për ruajtjen e diversitetit biologjik të vendit. ” Polycyrtus lindhae ka shumë të përbashkëta me Anna Lindh”, arsyetoi profesori Roberto Artavia Loría , drejtor i Institutit të Biodiversitetit të vendit . “Kërcelli është i bukur dhe shumëngjyrësh dhe luan një rol të rëndësishëm në fekondimin e shumë specieve në pyjet tona tropikale . Anna Lindh ishte një individ dinamik dhe shumëngjyrësh që udhëtoi nëpër botë dhe fekondoi përpjekjet globale për të ruajtur biodiversitetin.” [ 30 ]

Në vitin 2006, Universiteti i Harvardit krijoi një post profesori në udhëheqjen globale dhe shkencat politike në kujtim të Lindh. Korrespondentja e luftës Samantha Power , më vonë ambasadore e SHBA-së në OKB , është mbajtësja e parë e postit të profesorit të quajtur Posti i Anna Lindh Profesoreshë e Praktikës së Lidershipit Global dhe Politikës Publike . [ 27 ] [ 31 ]

Disa vende jashtë vendit mbajnë emrin e saj. Në vitin 2004, rruga Avenida Ministra Anna Lindh u përurua në Gran Canaria me një memorial. Një dhomë takimesh në ndërtesën e Këshillit Evropian në Bruksel mban emrin e Lindh-it dhe në vitin 2011 një rrugë në qytetin e Pejës në Kosovë u emërua me emrin e saj. [ 32 ]

Rrugë dhe sheshe me emrin Anna Lindh

SuediaRedakto

A’ vërtet nuk ka Kosova një vënd nderi për ish ministren e jashme të Suedisë Ana Lindh, një nga engjëjt mbrojtës të saj ? ? ?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s