Kategori
Uncategorized

Spiunazhi Kines kundër Suedisë

Në dekadat e fundit, Kina është zhvilluar nga një fuqi bërthamore e varfër në një superfuqi ekonomike - ende me armë bërthamore. Vendi më i populluar në botë nuk i fsheh ambiciet e tij për pushtet, ekonomik, si dhe politik dhe ushtarak.

Tregtia me Kinën po shpërthen – dhe biznesmenët në mbarë botën ëndërrojnë të pasurohen duke i shitur vetëm një produkt secilit prej afro 1.5 miliardë kinezëve.
Ndoshta do të mjaftonte të kishim një pjesë të vogël të kësaj mase të madhe njerëzish si klientë për të siguruar të ardhmen e një kompanie.

Por ofertat e mira nuk janë falas.

Në të gjithë botën – përfshirë edhe Suedinë – Kina përpiqet të zgjerojë fuqinë e saj.
Shpesh edhe me mënyra të fsheta.

Operacionet e spiunazhit dhe ndikimet e tyre

Autori Tobias Andersson Åkerblom shqyrton në librin e tij të ri "Dragoi: 

Kur paratë dhe spiunët e Kinës erdhën në Suedi", botuar nga botuesi Mondial, se si Kina po rrit ndikimin e saj.

Pjesërisht duke blerë kompani - me Volvo Cars si xhevahirin e saj kurorë në Suedi, pjesërisht përmes operacioneve të rregullta të spiunazhit dhe ndikimit.

- Marrëdhëniet midis Suedisë dhe Kinës kanë pësuar një ndryshim dramatik gjatë dekadës së fundit.

Më parë, Suedia nuk shihte asnjë problem në përpjekjen aktive për të tërhequr investime dhe për të rritur tregtinë.

Gjërat kanë ndryshuar, tani pala suedeze është e shqetësuar për rreziqet e sigurisë, thotë autori i cili është një reporter investigativ në Göteborgs-Posten dhe ka jetuar dhe punuar në Kinë.

Rreziqet janë bërë më të qarta vitet e fundit.

Kina është bërë një diktaturë më e ashpër dhe ka zgjeruar ambiciet e saj për pushtet. Suedia ka qenë naive në disa aspekte, thotë ai.

Agjent kryesor gazetar .

Simbas librit, Lei Da, Një oficer kryesor i inteligjencës është korrespondent nordik për People’s Daily, e cila është gazeta zyrtare e Partisë Komuniste Kineze.

Ai pretendon të jetë gazetar, por puna e tij e vërtetë është të rekrutojë dhe menaxhojë agjentë.

SAPO (sherbimi sekret suedes) e gjurmon atë dhe gruan e tij, e cila punon në ambasadën kineze.

Ata janë të detyruar të largohen nga Suedia në rast urgjence.

Gjatë përgjimit, Säpo zbuloi se korrespondenti Nordik i Folkets Dagblad ka një telefon sekret të veçantë, i cili në gjuhën Säpo quhet “telefon operativ”.

Karakteristikë e telefonave të tillë është se nuk përdoren për asgjë tjetër veçse për të kontaktuar agjentët.

Përveç agjentit ujgur, Lei Da përdor vetëm telefonin operativ për të kontaktuar një person tjetër.

Ata kanë kontakt të ngushtë, sipas Säpo.

Është njeriu me xhaketë të zezë, nga demonstrata në Medborgarplatsen”, thuhet në libër.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s