Kategori
Uncategorized

MË TREGO DIÇKA PËR LUFTËN 🇺🇦

Nga Rexhep Polisi 🇦🇱🇺🇦 /

MË TREGO DIÇKA PËR LUFTËN

Më trego diçka për luftën;
A përgjaken lulet atje
Prej plumbave të armikut,

Mbi Ukrainë,
A pikon qumështi
Nga gjinjtë e nënave,
Kur engjëjt nuk i zë gjumi

Prej bombave shurdhuese…
A kanë ujë burimet,
Apo janë shterur
Nga etja e luftëtarëve

Që mbajnë mbi shpinë
Tokat e etërve
Dhe nuk përkulen
Para barbarëve.

Më trego si zgjohen mëngjeset,
A ka diell aty
Apo e ka përpirë vesa që në agim
Ku as varret nuk kanë shpëtim.

Më trego diçka për luftën…
Se unë tash jam
Në shtetrrethim
Në vendin tim…


15.08.’22

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s