Kategori
Uncategorized

Deputetja shqiptare në Suedi. Vajzë mjeku e lindur në një qëndër refugjatësh të dëbuar nga genocidi sërb

Socialdemokratja Aida Birinxhiku, 23 vjeçe, është anëtarja më e re e Riksdagut. (Parlamentit suedes)

Aida ka pasur një karrierë politike raketore.

Pasi shërbeu si kryetare e qarkut të SSU-së, Aida Birinxhiku u zgjodh në këshillin bashkiak pas diplomimit.

“Ti je më i riu, kënaqu, mos u streso!”

Bie në sy se kolegët e S në Riksdag janë krenarë dhe duan të kujdesen për Aida Birinxhikun.

Adnan Dibrani, anëtar i komisionit të financave, i cili ka hyrë në parlament në moshën 25-vjeçare, shfaqet dhe bën shaka se është truproja i saj. Në sesionin fotografik jashtë Riksdag, ai mban çantën e saj.

– I thashë Aidës ta gëzojë tani, këtë herë.

Ju jeni deputeti më i riu në Riksdag, kënaquni, mos u stresoni!

Ndoshta kjo është ajo që ju bëni kur jeni i ri.

Ju mendoni se duhet të vraponi mbi të gjitha topat e kështu me radhë.

Ajo është mjaft e zgjuar, kështu që mendoj se do t’i përthithë gjërat mirë këtu, por me kalimin e kohës duhet të bëhesh edhe pak i zgjuar në rrugë. Mendoj se kjo është ajo që po përpiqem t’i jap asaj gjithshka mundem …

Adnan Dibrani tregon se dy të huaj, janë edhe të vetmit me origjinë shqiptare në Riksdag. (Parlament)

– Është kënaqësi, bëhesh një lloj modeli për shumë të tjerë.

Për të gjithë ata që kanë një sfond paksa të ndryshëm, me të vërtetë.

“Ata munden, pse ne nuk mundemi?”

Aida Birinxhiku (S), 23, är yngsta riksdagsledamoten. https://www.expressen.se/nyheter/val-2022/aida-birinxhiku-s-23-ar–yngsta-riksdagsledamoten/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s