Kategori
Uncategorized

Tensioni i lartë i gjakut .

Presioni i lartë i gjakut në gjuhën mjekësore quhet hipertension.

Takikardia – Kur pulsi bëhet shumë i lartë

Çfarë është presioni i lartë i gjakut?

Presioni ynë i gjakut është një matje e forcës që shtyp muret e venave tona. Ne matim dy presione, presionin sistolik, mbipresionin dhe atë diastolik, nënpresionin.

Presioni sistolik matet kur zemra pompon gjakun nga zemra jashtë në vena për të çuar gjakun e pasur me oksigjen jashtë në trup. Presioni diastolik matet kur zemra pushon ndërmjet rrahjeve.

Ky është presion normal dhe jonormal i gjakut …

Në përgjithësi, kufiri për presionin e lartë të gjakut zakonisht vendoset në 140/90 mmHg.

Presioni i gjakut është presioni që ushtrohet nga qarkullimi i gjakut në muret e enëve të gjakut Foto: NTB Scanpix

Mund të keni presion të lartë të gjakut për disa vite pa e vënë re. Dhimbjet e kokës, gjakderdhja nga hundët ose ndjenja e pakës së frymëmarrjes janë simptoma që ndonjëherë shfaqen vetëm pas presionit të lartë të gjakut afatgjatë.

Prandaj, grupet e rrezikut duhet të masin presionin e gjakut, edhe nëse nuk kanë simptoma.

Shkaqet :

Në shumicën e rasteve, ne nuk e dimë pse pacienti ka presion të lartë të gjakut. Ne e quajmë këtë hipertension esencial primar dhe ky lloj zhvillohet ngadalë gjatë shumë viteve.

Më rrallë, presioni i lartë i gjakut është rezultat i një sëmundjeje tjetër. Ky quhet presion i lartë sekondar i gjakut dhe shpesh mund të ndodhë papritur dhe mund të shkaktohet nga sa vijon:

Pagjumesia

Sëmundjet e veshkave

Defekte kongjenitale në enët e gjakut

Sëmundjet e tiroides

Tumoret mbiveshkore

Disa ilaçe të tilla si pilulat e kontrollit të lindjes, qetësuesit e dhimbjeve dhe ilaçet ekspektorante

Droga të paligjshme si kokaina dhe amfetaminat

Abuzimi me alkoolin

Mosha – sa më shumë të rriteni, aq më e lartë është mundësia e presionit të lartë të gjakut.  

Para moshës 65 vjeçare është më e zakonshme tek meshkujt sesa tek femrat, por pas 65-ve është më e zakonshme tek femrat sesa tek meshkujt me presion të lartë të gjakut.

Përkatësia etnike - grupe të caktuara etnike kanë një rrezik më të lartë se të tjerët

Obeziteti/mbipesha
Presioni i lartë i gjakut në të tjerët në familje
Inaktiviteti
Pirja e duhanit dhe thithja
Shumë pak kalium ose shumë natrium në ushqim
Më shumë se konsum i moderuar i alkoolit
Stresi.
Diabeti
Sëmundjet e veshkave
Shtatzënia
Apnea e gjumit

Komplikimet

Nëse presioni ynë i gjakut është shumë i lartë, qoftë kur zemra është duke punuar, në pushim ose të dyja, kjo dëmton arteriet tona, enët e gjakut.

Ata bëhen më të dobët dhe mund të marrin plagë të vogla brenda që mund të krijojnë plagë brenda enëve të gjakut.

Këto mund të kapin qelizat e gjakut ose kolesterolin dhe të krijojnë mpiksje të vogla gjaku të cilat më pas mund të lirohen dhe të na shkaktojnë një atak në zemër ose goditje në tru. Përveç kësaj, ne mund të pësojmë dëmtime në organe të tjera si zemra, veshkat, sytë, mushkëritë, arteriet dhe truri nëse kemi presion të lartë të gjakut për një periudhë të gjatë kohore.

Disa lëndime të zakonshme janë:

Atak ne zemer
Grusht
Distension i arteries kryesore
Infrakt
Funksioni i dëmtuar i veshkave
Shikim i keq
Sindroma metabolike
Kujtesa e dobët ose humbja e funksionit njohës .

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s