Kategori
Uncategorized

Putini i dyshuari kryesor – por mund të ketë të tjerë që duan të sabotojnë

Sulmi, kushdo që qëndron pas tij, po shkakton shqetësim të madh. 

Ne kemi parë se si i detyroi qeveritë suedeze dhe daneze të mbanin takime për krizën.

Ajo pengon transportin përgjatë një rruge të rëndësishme transporti.

Ai përbën një paralajmërim anonim se Rusia mund të marrë në konsideratë përdorimin e armëve më të rënda. Ndoshta arsenali i tij bërthamor.

▪️Shtetet e Bashkuara kanë qenë prej kohësh kundër Nord Stream sepse nuk i pëlqen që Evropa është bërë e varur nga gazi rus dhe më mirë do të shesë gazin e lëngshëm amerikan, LNG.

Mund të imagjinohet që SHBA-të shfrytëzojnë mundësinë dhe garantojnë që Evropa nuk do të jetë në gjendje të varet përsëri nga energjia ruse në një moment në të ardhmen.

🔻Por ndihet si një udhë e largët, sepse shpërthimet në të njëjtën kohë luajnë në duart e Rusisë.

▪️Kina do të donte të kishte akses në gazin rus, mundësisht me një çmim të volitshëm. Prandaj, Kina mund të ketë interes për të kufizuar mundësitë e eksportit të gazit rus në Evropë.

Atëherë Rusia bëhet më e varur nga Kina si klient. Negociatat janë duke u zhvilluar midis Rusisë dhe Kinës për ndërtimin e një tubacioni të ri nga Siberia.

🔻Megjithatë, as ky nuk duket të jetë një shpjegim veçanërisht i besueshëm

▪️Ukraina mund të dëshirojë të ndalojë aftësinë e Rusisë për të eksportuar gaz.

🔻Por a e kanë ata aftësinë për të kryer këtë lloj sabotimi

Ai ka krijuar kaos në Perëndim

Kam shkruar më parë se Putini e qëlloi veten në këmbë në atë mënyrë që të gjitha kërkesat politike që ai i vendosi NATO-s për një rend të ri botëror që kujdeset për interesat e Rusisë dështuan pas pushtimit.
Suedia dhe Finlanda kanë aplikuar për anëtarësim në NATO.

Rusia së shpejti do të ketë një kufi tjetër prej 135 km direkt me NATO-n. Rreziku, i parë nga sytë rusë, që Ukraina të përfundojë në kampin perëndimor është rritur ndjeshëm. Nga pikëpamja, pushtimi rus ka pasur efektin e kundërt me atë që shpresonte Putini.

Por në një pikë jo të parëndësishme ai ia ka dalë. Putin ka krijuar kaos në Perëndim dhe në disa pjesë të tjera të botës.

Diçka që regjimet autoritare janë ekspertë për ta shfrytëzuar.

Lufta në Ukrainë, me njëfarë ndihme nga pandemia, e ka zhytur Perëndimin në një krizë ekonomike ku normat e interesit, gazi dhe kostot e ushqimit po rriten ndjeshëm.

Gjë që çon në pakënaqësi të fortë mes njerëzve në Evropë dhe SHBA. Një pakënaqësi që prek qeveritë që sundojnë.

Në krye të kësaj janë çmimet e shfrenuara të energjisë elektrike, të cilat nuk janë vetëm një kërcënim ekzistencial për miliona qytetarë individualë në Evropë, por edhe për dhjetëra mijëra biznese.

Falë luftës energjetike të Putinit, Perëndimi po hyn në një recesion, thellësinë e të cilit nuk e kemi parë ende.
Në këtë pikë, diktatori rus ka pasur sukses përtej pritshmërive.
Kush e shpërtheu?
Tre ekspertë në katër pista …. Pas shpërthimeve në Nord Stream, të gjithë po i bëjnë vetes pyetjen: Kush ose kush qëndron pas saj?

Largimi i burrave rusë. Një mundësi e shkëlqyer për Putinin që të vendosë qeliza spiunazhi dhe grupe sabotazhi në Perëndim.

Është e vërtetë që edhe ekonomia ruse kërcënohet me kolaps, por ky është çmimi që Putini është i përgatitur të paguajë për të thyer Perëndimin. Rusët janë mësuar me varfërinë. Në Perëndim, ne jemi budallenj të llastuar në sytë e Putinit.

Rrjedhjet janë bërë lajm botëror dhe demonstrojnë aftësinë e autorit, pavarësisht se kush është, për të sulmuar infrastrukturën jetike. Ato duhet të shërbejnë si një paralajmërim për të gjitha vendet në Evropë për të forcuar shumë mbrojtjen e tyre rreth objekteve të rëndësishme. Rusia sigurisht që nuk do të ndalet në asgjë për ta detyruar Perëndimin të pranojë kërkesat e Putinit për një sferë interesi ruse.

Duhet të kemi kujdes edhe për fluksin e burrave rusë që tani po ikin nga vendi drejt Evropës. Një mundësi e shkëlqyer për Putinin që të vendosë qeliza spiunazhi dhe grupe sabotazhi në Perëndim.

Sipas ekspertëve, do të duhen javë përpara se robotët të mund të dërgohen për të inspektuar dëmtimin e linjës së gazit. Nuk është e sigurt se, bazuar në pamjen e saj, është e mundur të përcaktohet se kush qëndron pas saj. Gjurmët e gishtërinjve thuhet se janë të pakta.

Mund të mos e zbulojmë kurrë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë. Gjë që natyrshëm në vetvete krijon edhe më shumë pasiguri.

Por kjo nuk do të pengojë që spekulimet të rriten dhe se, në mungesë të provave konkrete, shumë do të nxjerrin ende konkluzionet e tyre.

Nga: Wolfgang Hansson

https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/zErWdw/ryssland-huvudmisstankt-men-kan-finnas-andra-forklaringar

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s