Kategori
Uncategorized

Paga mesatare ulet me 2115 SEK: (215 €) ”Triple Bang”

Statistikat e fundit të disponueshme
janë nga qershori i këtij viti.

Sipas tij, paga juaj reale, pra sa paga juaj krahasohet me inflacionin, do të ishte ulur me 5.7 për qind krahasuar me të njëjtin muaj të 2021-shit.

Kjo shifër, e prodhuar nga Instituti i Ndërmjetësimit, llogaritet mbi pagën mesatare që rritet me 3 për qind, ndërkohë që inflacioni përfshirë edhe efektet e normës së interesit (CPI) ishte 8.7 për qind në qershor

Ulja me 2,115 SEK (215 €) – mund të jetë më shumë


Një pagë mesatare suedeze , 37,100 SEK, në vend të kësaj me rritjen e inflancionit kjo pagese sot “vlen” sa 34,985 SEK.
Kjo do të thotë, 2,115 SEK më pak se i njëjti muaj i një viti më parë

Duke supozuar se ritmi i rritjes së pagave mbeti në 3 për qind edhe në gusht – gjë që ne nuk e dimë – në të njëjtën kohë kur inflacioni sipas IÇK ishte në 9.8 për qind, paga reale do të ulej me 6.8 për qind.

Kështu që paga reale në vend të kësaj do të ishte 34,577 SEK në – një ulje prej 2,523 SEK.

Nëse është kështu, ekonomisti kombëtar i Institutit të Ndërmjetësimit Petter Hällberg nuk dëshiron të spekulojë, por thotë:

– Në përgjithësi, zakonisht nuk ndodh shumë me ritmin e rritjes së pagave ndërmjet dy muajve.

Përveç kësaj, krona ka humbur shumë vlerë, kështu që nëse shkoni jashtë vendit, automatikisht do të jetë më e shtrenjtë se më parë.

Ka të paktën shumë për të thënë se rroga që merrni sot është më e vogël se ajo që merrnit një vit më parë, duke pasur parasysh inflacionin e lartë. 
Frida Bratt, ekonomiste e kursimeve në Nordnet, e quan situatën financiare private "jashtëzakonisht të vështirë".

- Po hyjmë në një lloj errësire ekonomike private me një goditje të trefishtë ndaj financave private të njerëzve me çmime të larta ushqimore, çmime të larta të energjisë dhe tani edhe kosto dukshëm më të larta të interesit.

Përveç kësaj, vlera e kursimeve tona bie në bursë. Pra, për momentin ka pak vezullime drite nga perspektiva financiare personale.
Ajo vazhdon:

🔻- Por lehtësimi mund të vijë në formën e mbështetjes nga politika fiskale mbi çmimet e energjisë, por edhe kërkesat e rregulluara të amortizimit.

Dhe shpresojmë se do të shohim një ulje të inflacionit në anën tjetër të kapërcyellit të vitit.

Duhet të jetë sërish më e lehtë në pranverë, thotë Frida Bratt.

Si duhet menduar tani kur rroga vjen në të njëjtën kohë me rritjen e çmimeve?

Duhet të jeni të vetëdijshëm se paga nuk shkon aq larg dhe se mund t’ju duhet të planifikoni më shumë blerjet tuaja, por shumica e njerëzve ndoshta e vërejnë tashmë.

Është e qartë se çanta juaj e zakonshme ushqimore është bërë më e shtrenjtë. Fatkeqësisht, është e vështirë të shihet se do të ulet në çmim.

Pra, çmimet nuk ulen vetëm për shkak të uljes së inflacionit. Por nëse norma e inflacionit ulet, rritja e çmimit nuk do të rritet aq shpejt.

Prandaj ajo këshillon se si të mendoni në dyqan ushqimor:

– Kujdesuni për çmime shtesë, data të shkurtra, promovime dhe blini perime sipas stinës dhe gatuani të dielën kur çmimi i energjisë elektrike është më i ulët. Dhe ndoshta do të ketë një ngrirje blerjeje për mallra dhe shërbime që nuk janë vërtet absolutisht të nevojshme?

Përkeqësimi do vijë para përmirësimit …

Megjithatë, ajo ka frikë se situata financiare private do të përkeqësohet para se të përmirësohet.

- Po, do të jetë.

🔻Çmimet e energjisë elektrike do të jenë më të larta, por mbi të gjitha do të jetë më ftohtë jashtë, që do të thotë se duhet të ngrohni më shumë shtëpinë dhe do të kushtojë.

🔻Do të thotë të veshësh pantofla dhe një pulovër prej qethi.

🔻Gjithashtu, kostoja e interesit do të rritet edhe më shumë, sepse Riksbank do të vazhdojë të rrisë normën e interesit në nëntor dhe ndoshta edhe në shkurt.

🔻- Pas kësaj, ne mund të shpresojmë të shohim një ndriçim.

🔻Dhe sa i përket kursimeve, duhet të kujtojmë se tregu i aksioneve shfaqet gjithmonë shumë më përpara se ekonomia "reale".

A keni ndonjë këshillë nëse dëshironi “luks buxhetor” gjatë fundjavës së pagesës?

Luks në shtëpi!

Mundohuni të gjeni diçka që mendoni se ndihet shumë mirë dhe pak luksoze në dyqanin ushqimor dhe ndoshta gjeni një verë të mirë që të përshtatet.

Do të jetë luks me një kosto dukshëm më të ulët se një vizitë në restorant.

Shkoni në pyll dhe zgjidhni kërpudha dhe manaferrat.

Ato janë super e shtrenjtë në dyqan, por absolutisht falas në pyll dhe gjithashtu mund të shtojë një skaj të artë në shumë pjata.

Një ekskursion në pyll me një piknik është gjithashtu falas në vetvete.

Pëdorni lavastoviljen, makinën larëse dhe karikuesin e makinës elektrike, për shembull, gjatë natës ku energjia elektike eshte shume me e lirë në vend që ta perdorni ne oret kur çmimi i energjisë elektrike është në nivelin më të lartë, kjo do të bëjë një ndryshim të madh ne ekonomine tuaj …

Löningshelg – så budgetlyxar du när priserna rusar. Av: Gustaf Larsson. https://www.aftonbladet.se/minekonomi/a/pQp4JR/sa-mycket-mindre-blir-din-lon-med-inflation

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s