Kategori
Uncategorized

”Era blu e rebelimit rinor suedez, po fryn përpara”

Nëse nuk voton majtas kur je i ri, nuk ke zemër.

Nëse nuk voton drejt si i moshuar, nuk ke tru”.

Thënia e Winston Churchill është cituar gjerësisht gjatë viteve – por rezultatet e zgjedhjeve të këtij viti shkollor kjo thenie bëri një vrimë në ujë …

Kur nxënësit e shkollave të larta dhe të mesme suedeze e thonë me votë fjalën e tyre, të moderuarit janë në vëndin e parë me 27 përqind nga vota rinore …

Votimi me shumicë për të djathtën hodhi poshte mendimin se të rinjtë ndoshta duhet të jenë më të majtë?

Rinia studentore është një tregues i qartë i kësaj.

Rinia studentore ndryshoi  rezultatet e zgjedhjeve të fundit në Norvegji, Danimarkë dhe Gjermani. 

Ndër të rinjtë norvegjezë dhe danezë, partitë socialdemokrate u bënë më të mëdhatë.

Në Gjermani, ishin të Gjelbrit ata që morën 20 për qind të votave të të rinjve.

Një shpjegim është se ato vende kanë pasur periudha më të gjata të sundimit borgjez, thotë Marja Lemne.

Votuesit e rinj zakonisht përshkruhen si më radikalë dhe historikisht të rinjtë kanë qenë më të majtë.

Por tani mund të bëhet fjalë për një rebelim rinor blu.

- Do të ketë një opozitë të re ndaj asaj që ka qenë. Tetë vitet e fundit të sundimit të kuq-gjelbër janë një pjesë shumë e madhe e jetës së tyre të ndërgjegjshme.

Por tani ata (rinia) po kërkon diçka të re.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s