Kategori
Uncategorized

Një qeveri borgjeze (e djathtë) jo vetëm për Stokholmin.

Në një masë të madhe, ishin depërtimet e demokratëve suedezë në bastionet tradicionale C dhe S që i dhanë fitoren borgjezisë. 

Era e krahut të djathtë përfshiu Landsort dhe Suedinë rurale.

Por edhe të moderuarit kontribuan fuqishëm për të bërë të mundur ndryshimin e qeverisë. M ka punuar shumë për të mos u shfaqur si parti për elitën e Stokholmit.

Partia gjithashtu ka inkurajuar pak a shumë mbështetësit e saj që të shpëtojnë liberalët nga rënia nga parlamenti, për shembull duke i dhënë liderit të L Johan Pehrson me paraqitje të përbashkëta.

Për këtë , të moderuarve u është dashur të paguajnë një çmim.

Partia humbet, për shembull, mjaft dukshëm në Stokholm, jo më pak në qytetin e brendshëm të Stokholmit.

Stokholmi hedh një hap të madh në drejtim të kundërt me pjesën tjetër të vendit.

Për shkak se simpatizantët M (moderatet) i dhanë votat e tyre L-së, (liberaleve) ata gjithashtu e panë veten të kaluar nga SD.

Por në përgjithësi ishte një strategji e suksesshme.

Ulf Kristersson duket se do të bëhet kryeministri i ardhshëm.

Pa aleancën me SD-në, (demokratet) nuk kishte asnjë mundësi për të lëkundur pushtetin e socialdemokratëve.

Tani Suedia mund të ketë një qeveri që i jep përparësi “shqetësimeve të përditshme”, e cila sigurohet të ulë taksat e karburantit, të lehtësojë jetën në fshat dhe t’i japë policisë fuqitë e nevojshme për të luftuar krimin e bandave në qytetet tona.

Politikisht, të katër partitë bien dakord për çështjet kryesore.

Suedia ka një politikë shumë strikte migracioni.

Zbatim më i fortë i ligjit dhe një politikë shumë më e fuqishme energjetike.

Duhet të paguhet për të punuar.

Mirëqenia duhet të ketë përparësi ndaj kontributeve, por sigurimet shoqërore janë të mbrojtura.

Në shumë mënyra është politikë partiake e të moshuarve.

Megjithatë, ka re të errëta mbi shumë komente e majta në media.

Disa – si Veronika Palm (S) në SVT ( 13/9 ) – flasin sinqerisht për ndryshimin e pushtetit si një kërcënim për demokracinë. Është sigurisht një gjuhë e re e denjë për George Orwell.

Qeveria e re do t’i përkushtohet më tepër reformave me këmbë në tokë për t’u përmirësuar për “njerëzit e zakonshëm”.

Kjo është ajo që bordi përkatës iu përkushtua kryesisht në bashkitë skane ku M dhe SD bashkëqeverisnin gjatë periudhës së mandatit të fundit.

Kjo është ajo që këshilltarët e suksesshëm lokalë si Kristian Sonesson (M) në Staffanstorp dhe Torkild Strandberg (L) në Landskrona i janë përkushtuar, me mbështetje të fortë dhe në rritje.

Fakti që Suedia, pas tetë viteve të sundimit të S, (socialdemokratëve) duket se do të sjellë një ndryshim pushteti në fakt tregon se demokracia suedeze po funksionon ashtu siç duhet.

Fakti që grupet që rrallë dëgjohen në debatin publik e sollën përpara këtë ndryshim në pushtet, është gjithashtu një shenjë freskie.

Për herë të parë pas një kohe të gjatë, Suedia mund të ketë një plejadë qeveritare që nuk është zgjedhja e parë e themelimit të Stokholmit.

Ne duhet të jemi të lumtur për këtë.

/ Göteborg Posten

Håkan Boström: En regering inte bara för Stockholm. https://www.gp.se/ledare/en-regering-inte-bara-f%C3%B6r-stockholm-1.80977475

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s