Kategori
Uncategorized

Lööf duhet te japi doreheqien, ajo nuk e përballon dot humbjen …

KOLUMINISTËT
Koha e Annie Lööf-it si udhëheqëse e partisë ka mbaruar.

Qendra humbi më shumë se një në pesë votues.

Në fshat, duke përfshirë komunën e Värnamos, vendlindjen e Lööf, C u kapën nga armiku në SD.

Pak, në mos ndonjë, udhëheqës partie mund ta bëjnë këtë

Humbjet në zgjedhje nuk nënkuptojnë automatikisht ndryshim në udhëheqjen e partisë.

Por ka humbje dhe humbje.

Qendra humbi 22 për qind të elektoratit të saj, më shumë se një në pesë simpatizues, sipas numërimit të votave që ende nuk është përfunduar plotësisht.

Për ta thënë në mënyrë dramatike,

Partia e Qendrës po rrjedh gjak

.

🔻Ajo që e bën edhe më të rëndë humbjen e zgjedhjeve është se partia po humbet në zonat rurale dhe me popullsi të rrallë. 

Është fusha e shtëpisë së Qendrës. Partia e fokuson politikën e saj në një masë të madhe për të bërë të mundur jetesën dhe punën jashtë zonave më të mëdha urbane.

🔻Por më e keqja nga të gjitha është se partia i bën humbje armikut të madh të demokratëve suedezë.

Annie Lööf ka personifikuar në një masë të madhe opozitën ndaj SD. Në çdo debat të vetëm, ajo kujton rrënjët e tyre naziste dhe e quan racist liderin e SD Jimmie Åkesson.

🔻Natyrisht, ajo nuk i kishte zgjedhësit me vete në kritika. SD ka kaluar qendrën në shumë komuna rurale.
Në Värnamo, ku u rrit Annie Lööf, SD është bërë partia e tretë më e madhe dhe ka kaluar Qendrën me disa të dhjeta.

Por të gjitha njësitë zgjedhore ende nuk janë numëruar në zgjedhjet komunale.

Gjithçka tregon se Annie Lööf do t’i japë fund kohës së saj si kryetare partie në një të ardhme jo shumë të largët. Humbja e madhe e zgjedhjeve do të thotë që partia duhet të hedhë një sy dhe të mprehë politikën e saj në mënyrë që votuesit të mendojnë se është më mirë. Ky ndryshim nuk mund të udhëhiqet nga Lööf.

Edhe partia do të duhet të zgjedhë një anë. I përkasin familjes blu apo kuqe-jeshile? Lööf e ka pikturuar C në një cep të pakëndshëm ku ata nuk mund të bashkëpunojnë me SD ose një parti që e bën këtë. As nuk duan të bëjnë asgjë me Partinë e Majtë. Kanë mbetur vetëm S dhe MP, një grup që votuesve me sa duket nuk i ka lënë përshtypje.

Edhe vetë Annie Lööf nuk duket e sigurt se do të vazhdojë. Kështu u përgjigj ajo kur Svenska Dagbladet e pyeti nëse do të vazhdojë të jetë kryetare partie:

– Po, kështu mendoj. Do të vazhdoj për aq kohë sa më duket argëtuese dhe kuptimplote. Dhe për sa kohë që unë kam mbështetjen e brendshme, sigurisht.

Një lider partie që mendon se do të vazhdojë, zakonisht e ka vendosur tashmë. Kështu mund të jetë edhe këtë herë.

Të martën pasdite, një C-top vendas kritikoi hapur liderin e partisë, i cili beson se Lööf duhet të japë dorëheqjen përpara zgjedhjeve të ardhshme.

– Unë kam besim te Annie, por besoj se për zgjedhjet e ardhshme duhet të kemi një lider të ri partie, thotë Tomas Zander, kryetar i C në komunën Borgholm për SvD .

Nga: Lena Mellin

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s