Kategori
Uncategorized

Ai ëndërron dhe pret ta nënshtrojë Evropën në ngrirje këtë dimër.

Është një aleat i vjetër i Moskës, një aleat që mundi ushtrinë franceze të Napoleonit dhe Wehrmacht-in e Hitlerit.

Dhe Vladimir Putin nuk e fsheh faktin se pret që dimri t’i vijë sërish në ndihmë.

Kjo është, ndër të tjera, arsyeja pse raketat ruse kanë filluar të godasin termocentralet e Ukrainës dhe kanë ndërprerë energjinë elektrike në disa qytete të Ukrainës kohët e fundit.

Një digë në vendlindjen e Volodymyr Zelenskyi u sulmua gjithashtu.

Ndoshta është një parashijim i asaj që do të vijë.

Nuk ka dyshim se ky do të jetë një dimër i vështirë për Ukrainën.

Por jo vetëm atje.

Putini – me shpresë – nuk do të dërgojë raketa në Evropë, por ai ende shpreson të ngrijë popullsinë duke reduktuar ndjeshëm furnizimin me gaz natyror, dhe ndoshta edhe me qymyr dhe naftë.

Ai aludoi për të së fundmi kur, në Vladivostok, iu referua një përrallë popullore ruse për dhelprën dhe ujkun, në të cilën ujkut i ngriu bishti pas kësaj.

Kremlini ka publikuar gjithashtu një film propagandistik që tregon të ardhmen e zymtë që e pret Evropën këtë dimër.

Ose siç tha për

Reuters një burim rus i afërt me Kremlinin :

Tashmë kanë shpërthyer protestat. 

Në Republikën Çeke, 70,000 marshuan javën tjetër, të thirrur nga partitë ekstreme si në të majtë ashtu edhe në të djathtë.

Në It


ali, një koalicion partish të krahut të djathtë pritet të fitojë zgjedhjet në zgjedhjet e reja të shtatorit. Matteo Salvini i Lega Nord ka mbrojtur lehtësimin e sanksioneve.
Vend pas vendi ka votuar përmes paketave të ndryshme mbështetëse për të mbrojtur banorët dhe bizneset nga çmimet e shfrenuara të energjisë elektrike. Gjermania ka kaluar deri në tre.
Megjithatë, BE-ja ka qenë mjaft e mirë në grumbullimin e rezervave të saj të gazit për dimër. Ata tashmë janë plot 80 për qind. Putin rrezikon të jetë humbësi në planin afatgjatë kur Evropa mëson të jetojë pa gazin rus.
Por në afat të shkurtër, mund të jetë e vështirë. Nga Shtetet e Bashkuara erdhi një paralajmërim këtë javë nga prodhuesit e gazit dhe naftës argjilore se Evropa nuk mund të llogarisë në ndonjë shpëtim prej andej. Kapaciteti maksimal është arritur.
Vera e nxehtë në Evropë ka përkeqësuar edhe situatën energjetike. Rrugët ujore të thara kanë çuar në uljen e kapacitetit të hidrocentraleve.
Putin dëshiron që evropianët të paguajnë një çmim për mbështetjen e tyre për Ukrainën, për sanksionet e vendosura ndaj Rusisë. Se sa e madhe do të jetë vuajtja do të varet kryesisht nga moti, përveç nëse Putini ndryshon mendje dhe i kthen përsëri rubinetat e gazit.

Një gjë për të cilën Evropa duhet të mbajë gishtat në këmbë është një vjeshtë me erë, sepse turbinat e erës më pas e vënë në siklet energjinë elektrike të lirë. Kur nuk ka erë, ata qëndrojnë të qetë dhe nuk prodhojnë asgjë.

Por ajo që Putini dëshiron më së paku nga të gjitha është një dimër i butë. Konsumi total i gazit gjatë dimrit kontrollohet kryesisht nga sa i ftohtë është moti.

Nëse mbreti Bore bëhet i rreptë, ekziston rreziku që në lagjet e tij të ketë racione, fabrika të mbyllura dhe apartamente të ftohta. Pikërisht atëherë Putin pret që durimi i tij të mbarojë përfundimisht.

Megjithatë, parashikimi afatgjatë për dimrin e ardhshëm është më shumë nga ana e Evropës sesa e Moskës. Dimri parashikohet të jetë i butë, pjesërisht falë fenomenit të motit La Nina.

Dominik Jung i shërbimit gjerman të motit Q.met parashikon për Wall Street Journal se dimri do të jetë midis 0.8 dhe 1.6 gradë Celsius më i ngrohtë se dimrat mesatarë në vitet 1991 deri në 2020.
Putini me siguri shpreson që Jung e ka gabim.

Shkruan / MATS LARSSON

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s