Kategori
Uncategorized

Dogji Kuranin me shpresë për tu bërë pjesë e parlamentit Suedes, por vota qytetare i tha JO .

Kisha e Sankt Jakob Mordödaren, 

ky është emri i kishës së diskutueshme të Rasmus Paludan. Sipas tij, ai tashmë është kryepeshkop i kishës që themeloi në Danimarkë dy vjet më parë. Tani kisha do të dërgohet në Suedi, shkruan gazeta Fokus .

- Tani po studioj në Universitetin e Kopenhagës. Meqenëse jam kryepeshkop, është mirë të studioj edhe teologji, thotë Rasmus Paludan për Fokus dhe vazhdon:

- Unë jam tashmë kryepeshkop në Danimarkë. Por këtë pranverë, më konkretisht më 1 maj themeluam kishën edhe në Suedi. Unë gjithashtu dërgova një aplikim në Kammarkollegiet në Suedi disa muaj më parë.

Refuzuar .

Megjithatë, Paludan ka hasur në pengesa në Suedi, pasi Kammarkollegiet nuk dëshiron të miratojë emrin, kisha e Sankt Jakob Mordödaren, për kishën. Është kundër sjelljeve të mira. Refuzimi konfirmohet nga avokatja fiskale e Kammarkolleiet Anna Lothigius për Fokus.

“Sipas mendimit të Dhomës së Deputetëve, një kombinim i tillë fjalësh, kur bëhet fjalë për regjistrimin e një komuniteti për aktivitete fetare, duhet të jetë i prirur për të shkaktuar ofendim në shoqëri në përgjithësi dhe në ato rrethe publike që kanë një Ankorimi mysliman në veçanti”.
Rasmus Paludan nuk ka kurrfarë plani të heqë dorë nga mendimet e tij të kishës dhe të deklarojë emrin e tij në kishë.

- Shën Jakobi ishte një nga dymbëdhjetë apostujt. Miti thotë se 600 vjet pasi ishte vrarë në Romë, ai u kthye dhe ndihmoi spanjollët të largonin maurët nga Spanja, thotë ai për Fokus.

Maurët ishin emri i ushtrisë myslimane që pushtoi dhe banoi Gadishullin Iberik midis shekullit të 8-të dhe fundit të shekullit të 15-të.

As Paludani nuk ka ndonjë mendim për t'i dhënë fund luftës së tij kundër Islamit.

- Mendoj se është e rëndësishme të luftohet kundër Islamit në vendet nordike dhe në Suedi.

Por është e vështirë për të mbledhur popullin suedez kundër diçkaje.

Është mirë t'i mbledhësh për diçka. Suedia është një vend i krishterë dhe kjo kishë jemi ne që mendojmë se ajo që bëri Jezusi ishte mjaft e mirë dhe ajo që bëri Muhamedi ishte shumë e keqe, thotë Rasmus Paludan.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s