Kategori
Uncategorized

Influencuesit përhapën propagandën ruse në Gjermani – rrezikojnë burgun

Gazetarja gjermane Alina Lipp tha se ajo po përballet me tre vjet burg në vendin e saj për raportimin e saj mbi krimet e kryera nga forcat ukrainase kundër civilëve në rajonin lindor të Donbasit të vendit të shkatërruar nga lufta.

Akuzat kundër saj lidhen me mbulimin e kanalit të saj Telegram News nga Rusia, ku ajo ndante informacione me 175,000 abonentët e saj në gjermanisht dhe rusisht.

Në një intervistë për India Today, Alina Lipp zbuloi se ajo ishte subjekt i një procedimi penal nga qeveria gjermane dhe kishte marrë një letër nga autoritetet gjyqësore në vendin e saj që e kërcënonin me një dënim tre-vjeçar burg.

Ajo tha gjithashtu se Gjermania do të zhvillonte seancat gjyqësore pa të. Ata nuk do ta lejojnë atë të paraqesë rastin e saj pasi kjo do të pengonte procesin.

Ajo shpjegoi se nuk i ka keqinterpretuar faktet. Ajo sapo ka filmuar atë që ka parë dhe nuk përhap informacione të rreme. "Do të ngrejë një kundër rast në gjykatat gjermane kundër veprimeve të ndërmarra nga qeveria," vuri në dukje ajo.

Ajo akuzohet nga autoritetet gjermane për mbështetje të pushtimit rus të Ukrainës dhe përballet me tre vjet burg sipas nenit 140 të kushtetutës ose një gjobë monetare.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s