Kategori
Uncategorized

Erdogan: Terroristët demonstrojnë gjatë gjithë kohës …


Recep Tayyip Erdoğan (through translator):

Here especially, Sweden has been a cradle for terrorism. And the terrorists have infiltrated all the way into their parliaments.

And, in Stockholm, we see terrorists are demonstrating all the time.
The banners, the poster of the leader of the terrorist organizations are abound. They are demonstrating.

They’re throwing slogans. And they’re attacking the innocent Turkish descendants in Stockholm. And we have given all the evidence relevant to these developments to our Swedish interlocutors.

Finland, on the other hand, they’re not like Sweden.
They’re a bit more calm, and they have more control over the developments. But Sweden is not like that.
They’re always using certain reasons.
They’re always using certain excuses. They always talk about the Constitution. And, as the reigning principle of the Constitution, they value the freedom of expression.
And, in return,
I say terrorism has nothing to do with the freedom of expression. And the Turkish Parliament is the eventual decision-maker.

https://www.pbs.org/newshour/show/turkey-president-erdogan-on-russias-invasion-of-ukraine-and-the-future-of-nato

Presidenti turk Tajip Erdogan ka thënë më parë se do të “ngrijë” anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO nëse vendet nuk i përmbushin premtimet për të cilat palët ranë dakord këtë verë.

Në një intervistë me

PBS Newshouramerikan , ai tani thotë:

– Suedia ka qenë një djep i terrorizmit dhe terroristët kanë depërtuar në parlamentin e tyre.

Në të njëjtën kohë, ai pretendon se terroristët “demonstrojnë gjatë gjithë kohës” në rrugët e Stokholmit.

– Pankartat dhe posterat e liderëve të organizatave terroriste janë me bollëk, vazhdon ai.

– Ata demonstrojnë.

Ata bërtasin parulla.

Dhe ata sulmojnë turqit e pafajshëm në Stokholm.

Ne i kemi dhënë të gjitha provat e rëndësishme për këtë zhvillim bashkëbiseduesve tanë suedezë.

Erdogan: Finlanda nuk është si Suedia

Në të njëjtën kohë, Tayyip Erdogan pretendon se Finlanda e trajton "problemin" në një mënyrë tjetër.

- Ata nuk janë si Suedia.

▪️Ata janë pak më të qetë dhe kanë më shumë kontroll mbi zhvillimin. Por Suedia nuk është e tillë.
▪️Ata gjithmonë përdorin arsye të caktuara.
▪️Ata gjithmonë përdorin disa justifikime.
▪️Ata gjithmonë flasin për kushtetutën. Dhe si parim qeverisës i kushtetutës, ata vlerësojnë lirinë e shprehjes, thotë ai.

-Në këmbim, unë them se terrorizmi nuk ka të bëjë fare me lirinë e shprehjes.

Dhe Parlamenti turk është vendimmarrësi përfundimtar.

Të hënën, udhëheqësi i moderuar Ulf Kristersson njoftoi se kryenegociatori i Magdalena Andersson për çështjen e NATO-s, Oscar Stenström, mund të vazhdojë të jetë në rol në rast të një ndryshimi të mundshëm të qeverisë.

“Kjo çështje është po aq e rëndësishme tani sa ishte një javë më parë dhe do të mbetet po aq e rëndësishme deri në fund”, tha Kristersson.

Kur u pyet nëse ai vetë kishte qenë në kontakt me Turqinë, përgjigja nga Kristersson ishte:

– Unë kam qenë shumë i kujdesshëm që qeveria aktuale të mbajë të gjitha bisedimet për NATO-n.

Ishte më 28 qershor të këtij viti – në lidhje me samitin e NATO-s në Madrid – që Turqia ra dakord të pranonte Suedinë dhe Finlandën në NATO pas një marrëveshjeje prej dhjetë pikash.

Këto përfshijnë ekstradimet, luftën kundër terrorizmit dhe heqjen e embargos së armëve.

https://www.pbs.org/newshour/show/turkey-president-erdogan-on-russias-invasion-of-ukraine-and-the-future-of-nato

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s