Kategori
Uncategorized

Në një botë të pasigurt, Suedia duhet të jetë një partner i besueshëm. Kjo është në dobi të sigurisë së Suedisë dhe Evropës.

Kryeministri Ulf Kristersson /

Kohët e fundit, ushtria ukrainase ka bërë përparim të rëndësishëm dhe ka shfaqur guxim që ka frymëzuar pjesën më të madhe të botës.

Sot në mëngjes, regjimi rus është përgjigjur me urdhër për të mobilizuar 300,000 njerëz në luftën e tmerrshme të pushtimit kundër Ukrainës.

Dhe Rusia ka shpallur të ashtuquajturat “referendume” në territoret e pushtuara.

Është sigurisht një përpjekje për të legjitimuar pushtimin e paligjshëm dhe një tjetër shkelje flagrante e së drejtës ndërkombëtare.

Për Suedinë, anëtarësimi i ardhshëm suedez në NATO është sigurisht absolutisht thelbësor. Konsensusi i gjerë kombëtar për NATO-n është tani një forcë e madhe dhe puna për të na pilotuar në NATO do të vazhdojë pa probleme nën një qeveri të re.

Për të siguruar vazhdimësinë në këto negociata, unë i kam kërkuar - pa paragjykuar vendime krejtësisht të ndryshme - ambasadorit Oscar Stenström, i cili tani ka rolin e Sekretarit të Shtetit për Punët e Jashtme në përgatitjen e kabinetit, të mbetet në rolin e kryenegociatorit edhe nën një qeverisë së re, dhe për të përfunduar punën që ka nisur.

Mbështetja suedeze për Ukrainën do të vazhdojë dhe do të thellohet.

Under senare tid har den ukrainska armén gjort viktiga framsteg och uppvisat ett mod som inspirerat stora delar av världen.

Nu på morgonen har den ryska regimen svarat med order om att mobilisera 300 000 personer i det fruktansvärda invasionskriget mot Ukraina. Och Ryssland har utlyst så kallade ”folkomröstningar” i ockuperade områden. Det är naturligtvis ett försök att legitimera den illegala ockupationen, och ännu ett flagrant brott mot folkrätten.

Den ryska upptrappningen understryker vikten av ett enat EU och betydelsen av ett nära samarbete mellan EU och USA – och alla världens demokratier. Sveriges roll ska vara en aktiv och pådrivande partner.

För svensk del är naturligtvis det kommande svenska Nato-medlemskapet helt fundamentalt. Den breda nationella enigheten om Nato är nu en stor styrka och arbetet med att lotsa in oss i Nato kommer fortsätta sömlöst under en ny regering.

För att säkerställa kontinuitet i de förhandlingarna har jag – utan att föregå helt andra beslut – bett ambassadör Oscar Stenström, som nu har rollen som statssekreterare för utrikesfrågor i statsrådsberedningen, att även under en ny regering stanna kvar i rollen som chefsförhandlare, och slutföra det arbete han har påbörjat.

Det svenska stödet till Ukraina kommer att fortsätta, och fördjupas. I en osäker värld ska Sverige vara en pålitlig partner. Det gagnar både Sveriges och Europas säkerhet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s