Kategori
Uncategorized

“Vrasje e pastër me firmë”

Gjatë këtij viti, një numër menaxherësh dhe oligarkësh të rangut të lartë rusë kanë vdekur në rrethana misterioze.

I fundit në linjë është Anatoly Gerashchenko, 73 vjeç. Ish-rektori i universitetit teknik prestigjioz të Institutit të Aviacionit të Moskës (MAI) vdiq në atë që u përshkrua si një aksident të mërkurën.

Pak më shumë se një javë më parë, biznesmeni Ivan Petjorin u mbyt pasi ra nga varka e tij dhe në fillim të shtatorit, Ravil Maganov, kryetar i kompanisë së naftës Lukoil, ra për vdekje nga dritarja e spitalit.

Në total, të paktën 15 njerëz të rangut të lartë në shoqërinë ruse, shpesh me lidhje me sektorin e energjisë dhe jashtëzakonisht të pasur, kanë vdekur në rrethana pak a shumë misterioze këtë vit.

Të gjitha janë shlyer si vrasje dhe vetëvrasje, vetëvrasje të pastra apo aksidente, por shumë ekspertë besojnë se është e qartë se në shumicën dërrmuese të rasteve ata janë vrarë.

🔻Anatoli Gerashchenko , 73 vjeç, ish Rektor i Universitetit Teknik MAI. Vdiq në shtator pasi u rrëzua nga disa shkallë në universitet.

🔻Vladimir Sungorkin , 68 vjeç, kryeredaktor i gazetës pro-Putinit Komsomolskaya Pravda. Vdiq në shtator nga ajo që pretendohet të jetë një goditje në tru.

🔻Ivan Petjorin , 39 vjeç, menaxher fluturimi në kompaninë energjetike KRDV. U mbyt në shtator pasi ra në det nga anija e tij.

🔻Ravil Maganov , 67 vjeç, kryetar i kompanisë së naftës Lukoil, i cili u distancua nga lufta. Vdiq në shtator pasi ra nga dritarja e një spitali në Moskë.

🔻Dan Rapoport , 52 vjeç. Letonez i lindur, pjesërisht i rritur në SHBA dhe biznesmen që e bëri pasurinë e tij në Rusi përpara se të kthehej në SHBA. Kritiku i njohur i Putinit, i cili vdiq në gusht pasi u rrëzua nga apartamenti i tij luksoz në Uashington. Zyrtarisht një vetëvrasje, por ata që e njohën janë skeptikë.

🔻Yuri Voronov , 61 vjeç. Kreu i kompanisë logjistike të lidhur me Gazprom Astra Shipping. U gjet i vdekur në korrik në pishinën e tij me një plagë me armë zjarri në kokë.

🔻Yevgeny Palant , 47 vjeç. Miliarder dhe bashkëpronar i kompanisë së telekomit A-Mobile. Gjendet i vrarë me thikë në shtëpinë e tij me gruan e tij. Policia pretendon se gruaja e ka vrarë dhe më pas i ka marrë jetën.

🔻Alexander Subbotin , 43. Miliarder dhe anëtar bordi i kompanisë së naftës Lukoil. U gjet i vdekur në maj në një bodrum jashtë Moskës pas një vizite te një shaman. Si shkaktar renditet ataku në zemër i shkaktuar nga droga.

🔻Andrei Krukovsky , 37. Menaxher i një resort skijimi në pronësi të Gazprom në Soçi. Vdiq pasi ra nga një shkëmb në maj.

🔻Sergej Protosenya , 55 vjeç. Ish menaxher i kompanisë së gazit Novatek. U gjet i vdekur me gruan dhe vajzën e tij në Spanjë në prill. Policia ka dy teori: Ose Protosenja ka vrarë gruan dhe vajzën e më pas është varur veten, ose është vrarë e gjithë familja dhe më pas është ngritur skena e krimit që të duket si një vrasje-vetëvrasje.

🔻Vladislav Avajev , 51 vjeç, ish-zëvendës CEO i Gazprom. Edhe ai u gjet i vdekur së bashku me gruan dhe vajzën e tij - vetëm një ditë para Protosenja - në Moskë. Një armë dyshohet se ka qenë në dorën e Avajevit dhe policia më pas arrin në përfundimin se ai vrau gruan dhe vajzën e tij përpara se të vriste jetën.

🔻Vasily Melnikov . Miliarderi dhe pronari i kompanisë farmaceutike MedStorm u gjet i vdekur në shtëpinë e tij luksoze me gruan e tij 41-vjeçare dhe dy djemtë, 10 dhe 4 vjeç. Të gjithë kishin vdekur nga plagët me thikë. Hetuesit pretendojnë se Melnikov vrau familjen e tij dhe më pas i mori jetën.

🔻Michail Watford , 66. Oligarku me origjinë ukrainase Watford u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Surrey, Angli, në shkurt. Policia angleze beson se është një vetëvrasje.

🔻Alexander Tyuljakov , 61. Ekzekutiv i lartë në Gazprom. U gjet i vdekur në shkurt, i varur në një lak në një garazh. Mësohet se në vendngjarje kanë mbërritur forcat e sigurisë së Gazprom-it dhe kanë marrë përsipër punën nga policia. Dyshohet për vetëvrasje.

🔻Leonid Sjulman , 60 vjeç, ekzekutiv i lartë në Gazprom. U gjet i vrarë me thikë në një banjë në një banesë në të njëjtën zonë me Tyuljakov. Ndodhi tashmë në janar, pra para pushtimit. Pranë tij kishte një shënim që bën që policia të besojë se bëhet fjalë për vetëvrasje.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s