Kategori
Uncategorized

Regjimi i Putinit do t’i kursente ushtarët sllavë dhe unë nuk do të kisha qenë ushtar sllav.

Mediazona ka raportuar më parë se një numër studentësh nga Buryatia janë mobilizuar me forcë, pavarësisht faktit se studentët në fakt nuk do të thirren.

Ky është vetëm një nga shumë raporte që njerëzit që nuk duhet të mobilizohen realisht po mobilizohen në Buryatia dhe rajone të tjera me pakica të mëdha etnike.

Studentët e pakicës etnike Buryat thanë se ata u dërguan në zyrën e regjistrimit ushtarak menjëherë nga klasa e tyre.  
Shkollat anuluan mësimet, aktivistët e të drejtave të njeriut raportojnë bastisje masive në fshatra

Një student në Universitetin Shtetëror Buryat në Ulan-Ude tha për The Village se sot në mëngjes Garda Kombëtare dhe policia ushtarake erdhën në universitet për të ndaluar mësimet dhe për t'i marrë studentët direkt nga klasa.

Shërbimi i shtypit i qeverisë së Buryatia konfirmoi se në Ulan-Ude zyrat e regjistrimit ushtarak organizuan "stacione paralajmëruese" në 11 shkolla.

Ndërkohë, Victoria Maladayeva nga Fondacioni Free Buryatia raporton për bastisjet masive në fshatrat e rajonit:
Sipad saj, burrat merren në dhjetëra e qindra, përfshirë nga fshatrat e vegjël.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s