Kategori
Uncategorized

Velloja është (nuk) simbol i shtypjes së grave!”

Sa më shumë të analizohet një logjikë e tillë mashtruese, aq më i qartë bëhet naiviteti.

Merrni një shembull tjetër:

SHBA-të donin me bombat e saj napalm të detyronin vietnamezët të hiqnin dorë nga komunizmi dhe të pranonin demokracinë.

Edhe një herë, demokracia bëhet simbol i shtypjes me logjikën e Björklund dhe, paradoksalisht, komunizmi bëhet simbol i lirisë dhe i luftës kundër shtypjes, diçka që nuk e pranojmë as unë dhe as Björklund.

E vetmja gjë që ia dalin nga kritikët e tillë të Islamit është normalizimi dhe intensifikimi i shpifjeve ndaj Islamit dhe muslimanëve dhe dashje apo padashje dhënia e rrezatimit të SD-së në mulli.

Prandaj, është e rëndësishme të jemi objektivë dhe të shqyrtojmë se çfarë simbolizon shtypjen e grave, përveç arsyes që i lejoi gruas të veshë ose të hiqte shallin.

Fakti është se shkelja nuk konsiston në vendosjen e kufijve nga gruaja rreth saj.

Shtypja është gruaja që është pothuajse e zhveshur në disa reklama apo postera.

Ajo është e shtypur, e dhunuar dhe e shkatërruar ndërsa qëndron pothuajse e zhveshur në vitrina në rrugë të veçanta në Holandë dhe përpiqet të tërheqë klientët për të marrë me qira trupin e saj.

Ajo simbolizon kulmin e shtypjes së grave.

Shoqëria përbëhet nga familje dhe për rrjedhojë nëse familja shkatërrohet, shkatërrohet edhe shoqëria.

Velloja nuk do të thotë vetëm një mbulesë e kokës që gruaja vesh, por do të thotë një marrëdhënie e denjë dhe kufij të qartë që si burrat ashtu edhe gratë janë përgjegjës për t’i mbrojtur.

E kundërta e drejtpërdrejtë është kënaqësia sensuale e lirë në të gjitha nivelet e saj, e cila, me faktet në dorë, rezulton në prishje të vazhdueshme të marrëdhënieve dhe likuidim të familjeve kohezive.

Në një shoqëri të tillë të fiksuar pas seksit, është pikërisht gruaja ajo që vuan më shumë nga të gjitha.

Prandaj, shohim se 33% e femrave të moshës 20-24 vjeç deklarojnë se vuajnë nga ankthi, ndërsa vetëm 13% e meshkujve të së njëjtës grupmoshë.

A është për shkak të diçkaje tjetër përveç gruas që ndjehet nën presion nga mjedisi që shoku i saj musliman ka arritur të shmangë, p.sh.

a.në sajë të velit?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s