Kategori
Uncategorized

Ka ardhur koha që Vladimir Putin të ketë fatin e ish Carit rus. Është koha për një grusht shteti ushtarak.

Rusia ka njoftuar se synon të mobilizojë 300,000 rezervistë për të luftuar kundër Ukrainës.

Shumë rusë tani po kërkojnë me ethe si të dalin nga vendi, dhe disa nga më të dëshpëruarit po përdorin në Google mënyrën më të lehtë për të thyer krahun e tyre dhe kështu të marrin një përjashtim mjekësor nga shërbimi ushtarak. Jonas Sjöstedt ka deklaruar në Twitter se Suedia duhet t’u japë azil kundërshtarëve rusë për shkak të ndërgjegjes. Ai e ka gabim, dhe si zakonisht në kontekstin e migrimit, e majta e ka të vështirë të shohë pamjen e madhe.

Për ta parë atë, në këtë kontekst, kërkohet një vështrim prapa në historinë ruse:

Revolucioni rus i vitit 1917 u parapri nga Lufta e Parë Botërore, një luftë që shkoi keq në mënyrë katastrofike për Rusinë e nën-industrializuar, e cila në shpërthimin e luftës ishte të udhëhequr nga Car Nikolla II. Rusia u pushtua plotësisht nga ushtria gjermane shumë më e mirëorganizuar dhe e pajisur mirë. Jashtë vendit, pakënaqësia u rrit për një luftë që gllabëroi jetën dhe burimet njerëzore.

Car Nikolla II ishte autokrati i vetëm i mbetur në Evropë; në të gjitha vendet e tjera, deri atëherë monarkët ishin detyruar të paktën të ndajnë pushtetin e tyre me një parlament, në rastin e Suedisë, Riksdag. Në Rusi, Duma, parlamenti i themeluar vetëm në 1905 pas përpjekjes së parë revolucionare ruse, ishte ende vetëm një organ këshillimor. Ishte Cari ai që në fund i mori të gjitha vendimet dhe pushteti i tij u ruajt, siç ndodh shpesh në diktatura, nga një ushtri besnike.

Megjithatë, ishte pikërisht kjo ushtri që u bë rënia e tij.

Ushtria ruse gjatë Luftës së Parë Botërore përbëhej pothuajse ekskluzivisht nga fshatarë dhe punëtorë të rekrutuar, të cilët u dërguan në front për të luftuar një luftë për të cilën u ishte thënë paraprakisht se do të ishte e lehtë dhe e shkurtër, por që doli të ishte e përgjakshme dhe e zgjatur. , ku u përballën me një kundërshtar (Gjermaninë) me pajisje dukshëm më të mira dhe më moderne se sa kishin ata vetë. Si përfundim, kjo ishte një luftë në të cilën ushtarët nuk ishin plotësisht të sigurt pse vendi i tyre ishte përfshirë. A ka filluar të tingëllojë e njohur? Sepse duhet.

Megjithëse pakënaqësia popullore ishte e përhapur në vitin 1917, revolucionarët nuk kishin pasur kurrë një shans kundër ushtrisë. Revolucioni rus pati sukses sepse ushtria u kthye kundër Carit. Qindra mijëra ushtarë rusë braktisën frontin, por mbajtën armët e caktuara dhe marshuan drejt e në Shën Petersburg dhe në pallatin e Carit. Revolucioni ishte një fakt. Menjëherë pas kësaj, Car Nikolla II abdikoi.

Protesta jashtë ambasadës ruse në Oslo pas shpalljes së djeshme të mobilizimit.
Foto: Heiko Junge/NTB/TT

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s