Kategori
Uncategorized

Kush do ta kishte menduar se Vietnami i Veriut me ushtarët e tij këmbë-zbathur do të arrinte të mposhtte superfuqinë e SHBA-së?

3. Shembuj historikë !

Në letër, një fitore për Ukrainën duhet të jetë e pamundur.

▪️Rusia është një fuqi bërthamore me ushtrinë e dytë më të pajisur në botë. Por ka ndodhur shumë herë më parë, kur Davidi arriti të mposhtte Goliathin.

♟Kush do ta kishte menduar se Vietnami i Veriut me ushtarët e tij zbathur do të arrinte të mposhtte superfuqinë e SHBA-së? Por pasi mbi 50,000 vdiqën, SHBA-ja kishte mjaft.

♟Në vitin 1979, Bashkimi Sovjetik pushtoi Afganistanin për të shpëtuar regjimin komunist. Pas dhjetë vjet rezistence nga luftëtarët guerilë që SHBA dhe Arabia Saudite ndihmuan në pajisjen dhe financimin, rusët u tërhoqën si humbës.

Pas rrëzimit të talebanëve dhe për 20 vjet që mbrojtën Afganistanin kundër rikthimit të mbretërimit të terrorit, forcat amerikane u larguan me bishtin mes këmbëve gushtin e kaluar. Talibanët rifituan pushtetin.

Krejt e pamundur, por gjithsesi ndodhi.

Perëndimi po kërkon shenja se Ukraina po ecën mirë sepse, si shumica prej nesh, ata duan që Ukraina të fitojë luftën ose të paktën të pengojë Putinin të fitojë.

Është e rëndësishme të ruhet perspektiva.

Edhe pse Ukraina tani ka rifituar disa territore, Rusia ende mban pjesë të mëdha të Ukrainës lindore dhe jugore.

Dhe nuk ka garanci që fatet e luftës nuk mund të kthehen.

Ne nuk e dimë se si Rusia do t'i përgjigjet sukseseve të fundit të Ukrainës, përveç bombardimeve terroriste të objektivave civile që tashmë kanë ndodhur.

Deri më tani, Putin ka përdorur vetëm një pjesë të forcave luftarake që Rusia mund të grumbullojë.

🔻Nëse ai jep urdhër për një mobilizim të përgjithshëm, ekuilibri i forcave mund të ndryshojë në mënyrë dramatike.

Rusia mund të largojë edhe një milion njerëz të tjerë. Ukraina tashmë është mobilizuar dhe nuk mund të rrisë forcat e saj luftarake shumë më tepër.

Ekziston gjithashtu rreziku që Putini të bëhet mjaft i dëshpëruar për të përdorur armë kimike ose armë bërthamore taktike, ose se ai do të lejojë që të ndodhë një katastrofë rrezatimi në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhya të Ukrainës.

Një fitore e Ukrainës brenda mundësive paraqet gjithashtu rreziqe për botën e jashtme.

Putini e di se nëse Rusia humbet luftën, pothuajse me siguri do të thotë edhe fundi i tij si autokrat.

Ky fakt e bën atë tepër të rrezikshëm në një vend të ngushtë.

Nëse ai rrëzohet, nuk e dimë se kush dhe çfarë do ta zëvendësojë.

Nga Wolfgang Hansson /

Tre arsye flasin për fitoren e Ukrainës – por njëra flet kundër saj

KOLUMINISTËT

Hera e parë që u ngrit pyetja ishte kur Rusia u detyrua të braktiste përpjekjet e saj për të kapur Kievin.

Ka arsye të forta për ta kthyer atë pas fluturimit kaotik rus nga rajoni i Kharkiv.

A mund ta fitojë Ukraina luftën?

Ka disa arsye që flasin për fitoren e Ukrainës, por edhe ato që flasin kundër. Është e rrezikshme të pretendosh ndonjë fitore paraprakisht.

 

1. Morali dhe motivimi luftarak

Në këtë pikë, ushtarët ukrainas dhe shoqëria ukrainase kanë dëshmuar se janë plotësisht superiore. Ata e dinë se për çfarë po luftojnë. Ata luftojnë për lirinë e tyre dhe për mbijetesën e kombit të tyre.

Fakti që ata fillimisht arritën të zmbrapsnin trupat ruse nga periferitë e Kievit dhe tani të rimarrë zona të mëdha të pushtuara në pjesën verilindore të vendit, ka rritur më tej moralin luftarak.

Në anën ruse, situata është e kundërta. Pasi janë detyruar dy herë të tërhiqen nga zona të mëdha që pushtoi, i ka bërë ushtarët rusë të kuptojnë se imazhi që liderët e tyre japin për aftësinë luftarake të Ukrainës nuk përputhet me realitetin.

Shtoni në krye të kësaj humbjen e rëndë ruse të jetës. Askush nuk mund të thotë saktësisht se sa ushtarë rusë kanë vdekur, por vlerësimet nga shërbimet perëndimore të sigurisë thonë diku midis 20,000 dhe 50,000 të vdekur.

Ushtarët rusë gjithashtu nuk e dinë vërtet se për çfarë po luftojnë. E cila është shkatërruese për moralin luftarak.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy takohet me ushtarë në rajonin e Kharkiv.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy takohet me ushtarë në rajonin e Kharkiv.Foto: AP

2. Armët nga perëndimi

Në fillim, ndihma nga Perëndimi ishte kryesisht simbolike. Por kur Ukraina tregoi aftësinë për t’i rezistuar pushtimit rus, gatishmëria për të dërguar armë të rënda u rrit. Në fillim, ishin dronët turq që i dhanë Ukrainës një avantazh në beteja. Tani janë, ndër të tjera, të shtëna të blinduara suedeze dhe artileri të rëndë nga SHBA.

Putini ka qenë çuditërisht pasiv në përpjekjet e tij për të ndaluar dërgesat e armëve.

Në përgjithësi, Perëndimi ka investuar shuma të mëdha në pajisjen e ushtrisë ukrainase dhe kjo ka paguar.

Më shumë ndihmë po pret. Ndër të tjera, ushtarët ukrainas janë duke u trajnuar për një numër sistemesh moderne të armëve në Britani, ndër të tjera. Armët dhe trupat që së shpejti mund të vendosen në vijën e parë.

Ukraina gjithashtu ka akses në sinjalet e inteligjencës dhe informacione të tjera ushtarake nga Shtetet e Bashkuara. Diçka që rezultoi e paçmueshme në mposhtjen e rusëve.

Volodymyr Zelensky.

Volodymyr Zelensky.Foto: Javad Parsa / NTB

 

3. Shembuj historikë

Në letër, një fitore për Ukrainën duhet të jetë e pamundur. Rusia është një fuqi bërthamore me ushtrinë e dytë më të pajisur në botë. Por ka ndodhur shumë herë më parë që Davidi arriti të mposhtte Goliathin.

Kush do ta kishte menduar se Vietnami i Veriut me ushtarët e tij zbathur do të arrinte të mposhtte superfuqinë e SHBA-së? Por pasi mbi 50,000 vdiqën, SHBA-ja kishte mjaft.

Në vitin 1979, Bashkimi Sovjetik pushtoi Afganistanin për të shpëtuar regjimin komunist. Pas dhjetë vjet rezistence nga luftëtarët guerilë që SHBA dhe Arabia Saudite ndihmuan në pajisjen dhe financimin, rusët u tërhoqën si humbës.

Pas rrëzimit të talebanëve dhe për 20 vjet që mbrojtën Afganistanin kundër rikthimit të mbretërimit të terrorit, forcat amerikane u larguan me bishtin mes këmbëve gushtin e kaluar. Talibanët rifituan pushtetin.

Krejt e pamundur, por gjithsesi ndodhi.

Por ekziston edhe rreziku që sukseset e Ukrainës në fushën e betejës të mbiinterpretohen. Perëndimi po kërkon shenja se Ukraina po ecën mirë sepse, si shumica prej nesh, ata duan që Ukraina të fitojë luftën ose të paktën të pengojë Putinin të fitojë. Është e rëndësishme të ruhet perspektiva.

Edhe pse Ukraina tani ka rifituar disa territore, Rusia ende mban pjesë të mëdha të Ukrainës lindore dhe jugore. Dhe nuk ka garanci që fatet e luftës nuk mund të kthehen.

"Ekziston gjithashtu rreziku që Putini të bëhet mjaft i dëshpëruar për të përdorur armë kimike ose armë taktike bërthamore."

“Ekziston gjithashtu rreziku që Putini të bëhet mjaft i dëshpëruar për të përdorur armë kimike ose armë taktike bërthamore.”Foto: Sputnik

 

…por përgjigja e Putinit mund ta kthejë luftën

Ne nuk e dimë se si Rusia do t’i përgjigjet sukseseve të fundit të Ukrainës, përveç bombardimeve terroriste të objektivave civile që tashmë kanë ndodhur.

Deri më tani, Putin ka përdorur vetëm një pjesë të forcave luftarake që Rusia mund të grumbullojë. Nëse ai jep urdhër për një mobilizim të përgjithshëm, ekuilibri i forcave mund të ndryshojë në mënyrë dramatike. Rusia mund të largojë edhe një milion njerëz të tjerë. Ukraina tashmë është mobilizuar dhe nuk mund të rrisë forcat e saj luftarake shumë më tepër.

Ka shumë indikacione se ushtria ruse deri më tani ka përdorur shumë armë të vjetra dhe të vjetruara. Ndoshta Rusia ka rezervuar disa surpriza që janë shpëtuar sepse vendi nuk është zyrtarisht në luftë.

Ekziston gjithashtu rreziku që Putini të bëhet mjaft i dëshpëruar për të përdorur armë kimike ose armë bërthamore taktike, ose se ai do të lejojë që të ndodhë një katastrofë rrezatimi në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhya të Ukrainës.

Një fitore e Ukrainës brenda mundësive paraqet gjithashtu rreziqe për botën e jashtme. Putini e di se nëse Rusia humbet luftën, pothuajse me siguri do të thotë edhe fundi i tij si autokrat.

Ky fakt e bën atë tepër të rrezikshëm në një vend të ngushtë. Nëse ai rrëzohet, nuk e dimë se kush dhe çfarë do ta zëvendësojë.

Një fitore e Ukrainës është plotësisht e mundur, por Rusia do të mbetet. Por ne nuk e dimë se në çfarë forme

https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/xg3MLj/tre-skal-talar-for-att-ukraina-kan-vinna-men-ett-skal-talar-emot

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s