Kategori
Uncategorized

Ka shprese…..ajo eshte ne mendjen dhe ne duarte tona.

Agim Baci, i jepe ndere politikes parlamentare, por jo vetem, me futjen ne Parlamente, e kthen ate, nga stalle…… ne salle ligjevenese, i jepe ndere asai salle, nderon votuesit, nderon forcen politike qe e kandidoi, jepe shprese per ndryshimin e pritshem, jepe shprese per ndeshkimin e MAFIAs qe ka tete vjete qe na cone drejte gremines, drejte shpartallimit si shoqëri .

Koloneli në pension, Konstadin Koliqi /

Ka shprese…..ajo eshte ne mendjen dhe ne duarte tona.

Ne shoqerine e kohes diktatoriale, ishte shume e veshtire te njihje, te takoje dhe te miqesoheshe me dike, vecoi ketu shoket e punes qe ishe i detyruar te shoqeroheshe me ta, per me teper, te merje buqeshjen e pafaishme, te sinqerte qe shprehte gezimin e nje femije, te perjetoje miqesine e tije te paster….e pra kete miqesi, kete dashuri, kete respekte, ne ate kohe, kohen e qofte largut, mundet ta merje, vetem nga nje femije, nxenes ne klasat e para te shkollimit….une e kam patur kete fate, e kam mare ate buzeqeshje, ate respekte te paster, ate miqesi, me ate, sinqeritetin e femijes, por kam jetuar edhe deshiren e madhe te ketij femije qe sa hynte ne deren e shtepise, perqendrohej tek biblioteka dhe zgjidhte librat artistik qe do te lexonte….kjo ishte kerkesa e pare dhe e fundit e ketij femije, e ketij nxenesi te klasave te para te shkollimit, por, ……

Edhe sote, kam fatin e madhe ta kem miqesine, po me sinqeritetin e femijerise, që Ai eshte bere personalitet ne fushen e shkrimit, te debatit, te kultures dhe tani, qe forca politike, ajo force qe na udhehoqi drejte permbysjes se madhe, rreximit te diktatures, po e kandidon per Deputet ne radhet e saja……,

kam fatin e madhe ta kem miqesine, po me sinqeritetin e femijerise, dhe tani ne pleqerine time……… eshte Agim Baci, miku ime,, ……

Po kush është Agim Baçi ?

Unë besoj se PD me z. Basha e ka të gjithë potencialin dhe vullnetin që të kthejë optimizmin për ta ndërtuar të ardhmen tonë këtu! Unë besoj se partia që riktheu besimin se mund të jemi si Europa, 30 vite më parë, është sot e aftë të rikthejë edhe një herë shpresën se Shqipëria do të bëhet ashtu siç e dëshirojmë! Dhe Shqipëria duhet të fitojë!

Përse kandidoj!
Nuk është e lehtë të vendosësh të nisësh një bashkëudhëtim politik. Prej vitesh si gazetar, kam prekur realitetin, kam njohur njerëz të ndryshëm. Ajo që kam veçuar në këtë komunikim është fakti se gjithkush dëshiron që ta respektosh, ta dëgjosh.


Padyshim që politika ka shumë dritëhije e shpesh nuk i është përgjigjur sfidës për t’u përballur me qytetarët, për të folur sy më sy me votuesit e për të pranuar atë që nuk ka mundur ta bëjë pasi e ka premtuar. Kjo sfidë është për këdo që ndërmerr këtë udhëtim, e padyshim edhe për mua. Por, kur bashkëqytetarët e tu të besojnë se mund të jesh zëri i tyre, është e pamundur t’i shmangesh përgjegjësive.


Ndaj, dëshiroj të falenderoj sot këdo që ka besuar se unë mund të jem një zë që mund t’i përfaqësojë në debatin publik dhe politik. Unë jam i bindur se, për këtë përfaqësim shpesh nuk mjafton vetëm kostumi politik, e as mandati i deputetit. Unë besoj se mandati më i vështirë dhe më i vlefshëm është mandati i dhënies së besimit nga ata të cilët i takon gjithnjë, ata me të cilët je rritur, që ke bashkëudhëtuar në fëmijëri, e më pas në punët e tua dhe ata që sot drejtojnë forcën politike tek e cila unë besoj se mund të aplikohen këdo ide.

Ky mandat besimi vlen që kësaj beteje t’i shkojmë bashkarisht deri në fund, për t’i dhënë vendit një qeveri që do të rikthejë zbatimin e ligjit, llogaridhënien dhe të respektojë shpirtin publik.
Unë besoj se PD me z. Basha e ka të gjithë potencialin dhe vullnetin që të kthejë optimizmin për ta ndërtuar të ardhmen tonë këtu! Unë besoj se partia që riktheu besimin se mund të jemi si Europa, 30 vite më parë, është sot e aftë të rikthejë edhe një herë shpresën se Shqipëria do të bëhet ashtu siç e dëshirojmë! Dhe Shqipëria duhet të fitojë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s