Kategori
Uncategorized

Kryepeshkopi Shqiptar Aleksandri uron festën e Novruzit shqiptarëve Bektashinj.

GEZUAR FESTEN E NOVRUZIT TERE SHQIPTARËT BEKTASHINJEVE!!!+

+Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop –

Bir I Shqiponjë

Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!!

Kjo është ditë shumë e rëndësishme për Vllezer Bektashinjtë tone në Shqipëri, dhe kudo që gjindën:

Gëzuar Festën të Vllezerve dhe Motrave Bektashinjtë Shqiptarë, dhe të gjithë atyre që e festojnë në ketë ditë,

Shume Respekt, Këto tri ditë unë do të të shoqëroj posaçërisht, do të ndez zjarrin tim si vëllai yt, në mënyrë që Pranvera, Dita e Re, të rilindë e pandalshme në secilin prej nesh, uroje Shendete, Dashuri, Paqe, Miresiadhe, Begati, Gezim, Lumturi, dhe Jete te Gjate, dhe më të Mira për të gjithë Ju cdo moment, dhe gjithmone!!!

Do ta përsëris një, dhe një mijë herë, me gjithë zemrën time,

të gjithë Shqiptarët janë Vëllezërit e mi,

Vëllezërit e mi të Gjaku,

Bektashinjtë, Mysliman, Hebrenj, Agnostikë, Ateist apo Krishterë jemi nje,

Bashkimi per Shqiptarët pa dallim Feje, Unitetin e Shqipërisë është gjumi dhe ëndërra jonë që i jep kuptim qenjës sonë!!! Më 19 mars – ditën që Shën Jozefi festohet botërisht në Kishën Katolike – urime atyre që mbajnë emrin e tij -, ndërroi jetë Gjon Françesk Albani (Giovanni Francesco), Papa Klementi XI.

Lindi në Urbino, Itali, në një familje fisnikësh me origjinë shqiptare nga Laçi i Kurbinit. Pas shkollimit që kreu në Romë, u ftua në detyra të rëndësishme:

sekretar i kanonikëve (1687), kardinal (1690), 261°-ti Pasardhës i Shën Pjetrit Apostull, Papës (23 nëntor 1700). Klementi XI, Papës Albani, i cili mburrej me prejardhjen e vjetër të tij Shqiptare, u interesua nga afër për fatet e Vendit të të parëve, Shqipëria e lavdishme dhe e përjetshme,

ai qëndroi në Histori e Shqiptarëve si për organizimin e Kuvendit Kishtar të Arbërit, në Mërçi të Lezhës, më 14 janar 1703, dhe për botimin e Akteve të tij në Shqip e Latinisht, po ashtu edhe për kontributin që dha në përhapjen e Gjuhës e të Kulturës në Trojet Shqiptare, duke bërë një nga hapat e parë drejt Rilindjes Shpirtërore e Kombëtare të një Populli që rënkonte në errësirën e thellë të pushtimit, duke pritur padurueshëm, një rreze drite, që t’ia ndriçonte shtegun drejt Lirisë: Lavdi Përjetë Papës Albani, per Jete e Mot!!!

Rroftë Shqipëria Etnike!!! Shpirti i Arbrit nuk vdes kurrë!!! I Liris se Iliris!!! Autoctonus!!! Zoti e Bekofte Shqipërinë dhe Shqiptarët!!! Shërbëtor i përulur i Zot dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj Imzot

+Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjë

Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!!

INSTAGRAM @alejandrogreco.oficial

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s