Kategori
Uncategorized

Skllavi i Lumtur !

Armiku më i madh i lirisë së popujve nuk është perandori, as pronari i skllavit, nuk është as gjuetari i skllevërve në kohët moderrne.

Armiku më i madh i lirisë së një populli, është skllavi i lumtur.

Skllavi i Lumtur !

Dikur bujqit skllevër që punonin tokën jetonin në poshtërim të madh dhe kushte jashtëzakonisht çnjerëzore.

Vëllezërit e tyre, skllevërit shërbëtorë-shtëpiakë e konsideronin veten skllevër të një kategorie apo klase më të ”lartë”.

Kjo sepse ata nuk shfrytëzoheshin tmerrësisht në bujqësi, dhe as flinin nëpër kasolle. Por kishin ”privilegj”

Nga kjo pabesi, apo ”liri skllaverore” nga vellezerit e tyre sherbetore shtepish.

Skllevërit do të ndëshkoheshin ashpër dhe do të humbnin shpresën për të realizuar ëndrrën e tyre për liri.

Shërbëtorët nuk i tradhtuan vëllezërit e tyre me ndonjë qëllim ose kuptim të veçantë…

Por vetëm e vetëm, sepse mbetjet e ushqimit që ata linin nëpër tavolina, dhe rrobat e veshura ishin më të vlefshme për skllevrit shtëpiakë, se sa liria.

Armiku më i madh i lirisë nuk është perandori, as pronari i skllavit, as gjuetari i skllevërve.
Armiku më i madh i lirisë është skllavi i lumtur.
Skllaveria ne kohet moderrne .

Shkrim i marrë nga Edlira Velaj dhe i përshtatur për wordpres.com (AL in Sweden)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s