Kategori
Uncategorized

Erdhi Olta në kolonjë, të kërkojë ambasadorë, por ngeli në gjemb koçkorrë…

Nga Naim Hajdari !

A – ka njeri ne shtepi

Therret Çucka

Nga porta brenda

Nje ze pergjigjet

I thoni kesaj qe ka ardhur

Se vete e kam bere ushtrine

Bile edhe zborin qe na benin etrit e saj qemoti

Po jo mo zotri jo – vazhdon — me ze te mekut Çucka

Ka ardhur se kerkon njerez per konsuj e atasheh …

I moshuari pergjigjet

Femijet – kane 6- vjet qe kane marre kurbetin

Kush degjohet – degjohet zeri i nenes se shtepise

Jane nja dy – hajdute me kollare …..

Si – jeni zonja

Mire …shume …mire ….tani mire te themi po me zi s`behet

Pse – pyet Turistja Çeke “ ( duke menduar me vehte …bo bo ..Ne mesjete sikur ishin me mire)

Po une kam ardhur per Ju

Sic thote edhe “Skenderbeu yne “`

Kam ardhur per t`u jap detyren e ambasadores

Njera ..ne Paris

Tjera …ne Londer

Oho …u kujtuan — grate se po vrisnim mendjen

Se ku te kemi pare ….

Po dhe po peshperisnin grate me njera – tjetren

Po ç`thote ..kjo …

Skenderbeu sikur eshte i Spiropeleshes a si i thone

— po kjo c`ne

E po e ka ndrruar prape ky flameziu

Po po moj …se sikur e ka te paren qe ndrron

Mire do ishte – thone grate

Po ne i kemi burrat ketu ..rrenjet ketu e shpirtin ketu

Vetem femijet qe na dergdiset Ju s`i kemi

Po edhe ata do vijne diten qe do

Thyeni qafen Ju bashke me Skenderbeuntuaj

Erdhi Olta ne Kolonje

Te kerkonte Ambasadore

Po ku t`i gjente

Pyet andej e pyet ketej

Ne cdo vend ne Ps e Kolonjes

Ka vetem Agronome

Te gjithe jane me specializime te shkelqyera

Me master po ..me veti te paperlyera

Po dhe shume e shume puntore

Po keta kane mbjelle me lule te gjithe Gramozin

Se vertet te gjithe Kolonjaret atje punojne

Po keta ç`bejne !?

Ah keta

Ne bujqesi i kemi seksere

Ne Arsim i kemi Drejtore

Iku Olta me bisht ne shale

Per Ambasadoret s`tha asnje fjale

Fotoja me Kodrasin

Do vije Olta

Do vije Çucka

Po ja sa te thahet pak toka

Se s`na dalin fotot ne shi e ere

Po ç`behet keshtu tha Olta

Po – ja ia preu Çucka

Me duket se s`eshte thare

Shura qe beri ..hmmm ..Spiropele…,

E po ne Kodras vetem

Shkronjen e pare do marrim

Priten dhe pastaj u gezuan duke pare nj-tj ne sy

…….Boll e kemi ……

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s