Kategori
Uncategorized

LamtumirĂ« Petrika Leka đŸ˜ą.

E’çfarĂ« tĂ« tĂ« themi sot me ikjen tĂ«nde, o Tika ????

Për pak ditë dhe ti do festoje 80 vjetorin e lindjes së babait tënd.

Por ti sprite. Ike.

Ike jo vetëm nga hallet, por dhe dhe nga malli i pa tretur per poetin, babain tënd Gencin.

Ai të la fëmijë, kur xhelatët e morë e torturuan, e lidhen me tela dhe e pushkatuan.

E mbuluan me gurë zalli bishat e diktaturës.

Mos vallë kjo dhimbje, të bëri të ikësh kaq shpejt .

Ndoshta

ju tani jeni takuar me të, dhe kuvendoni si dy engjej te lire, ai pyet dhe ti tregon.

Tregon…

hallet, vuajtjet, dhe persekutumin e pa fund.

Po çfarë do i tregosh Gencit me pare o Tika ?

Ti dhe familja jote u perballet me kaq ligesi hakmarrje dhe pabesi mbas pushkatimit te tij, sa nuk ka libër, roman, a dramë, që ti permbledhi ato vuajtje


Gjithsesi ti ke cfare ti tregosh Tika.

Gjyshen tende te mire, qe te rriti mes hallesh dhe malesh, atje ne germadhat e mbetura nga kulla e madhe në Bërzeshtë.

Motrën tënde.

Familjen tende te mbrekullueshme, femijet e tu si engjej.

Krenarine, mirësinë dhe urtesinë tënde, si një fisnik.

E nderove familjen, veten dhe Gencin.

Punove, jetove, dhe u largove me nder nga kjo botĂ«…

Mes halleve linde…

Veç dashurisë së gjyshesh tënde hallemadhe.

Mes halleve, varfërisë, pabesive, dhe hakmarrjes jetove.

E ashtu edhe nga kjo jetĂ«, mes hallesh u largove…

Sot iku në amshim njÚ nga të paktet ish te persekutuar fisnikë.

Sot iku pĂ«rgjithmone jo hakmarrsi, por falĂ«si, dhe i miri …Tika…

Djali i Poetit të pushkatuar, Genci Lekes.

Sot iku ai qĂ« s’duhet tĂ« ikte kaq shpejt nĂ« amshim…

I miri Petrika Leka.

Qytetari fisnik që dha vetem dashuri dhe miresi.

Po pse ?

Po pse vdekja duhet te te zgjidhte ty o vlla ??

Pse ty o Tika pse ?

Sot ti ike ne amshim.

Engjell i pa fajshëm qe u persekutove qysh në kerthizen e nenes, drejtësi kërkove, por kurre hakmarrje nuk kërkove.

Edhe kur ishe pjesĂ« e policisĂ« sĂ« shtetit, ti kurre s’u hakmorre, por ngele ti qytetari, ngele fisniku Petrika Leka, djali i poetit…

Me Petrika Lekën .

Tika, ti ishe një qytetar shpirt madh dhe gojë ëmbël.

Tika,

Ti një fëmijë i pafajshëm i persekutuar deri ne palcë nga regjimi komunist, dhe i lëne në harresë edhe nga demokracia.

Tika .

Vrasësit e babajt tënd nuk u ngopën me vuajtjet dhe hallet e tua.

Ata…

Sapo u rikthyen ne pushtet mĂ« 2005 pa asnjĂ« shkak, te larguan edhe nga puna duke te lenĂ« ne mes te kater rrugeve….

VĂ«rtet… O Tika…siç dhe kemi folur…

QĂ« te fitosh…duhet te ishe dhe jesh lĂ«pirĂ«s i sistemit, pĂ«rndryshe siç ishe do ngelesh, ne mos me keq…

I shtypur…

I dhunuar, i persekutuar, jo vetem nga ata qe te persekutuan dikur……Por edhe nga agallaret e rinj ne demokraci qe prej teje veç fituan.

Lamtumire Tika ! 😱😱😱

Shpirti i jot u prehtë në paqe.

https://alinsweden.blog/2019/06/17/cfare-emri-kerkon-mor-kelysh-armiku/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke pĂ«rdorur llogarinĂ« tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke pĂ«rdorur llogarinĂ« tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s