Kategori
Uncategorized

22 -VJETORI I MASAKRËS NË IZBICË, DHE I MASAKRËS TË KRUSHËS SË VOGËL, -108 -VJETORI MASAKRËS NË PËRROIN E SELANIT – 24 -VJETORI TRAGJEDIA E OTRANTOS.

Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës .

Mirëmëngjesi Miqësi e dashur, uroj edhe juve shendet e miresi dhe force në ditë të vështira, sot ne Kujtojmë Viktimat dhe Martirët tanë, Dëshmorëve të Kombit,

Kujtojmë 22° Vjetori i Masakra e të 147 Shqiptarët të pafajshëm banorë të fshatit Izbicë, dhe i Masakra e të 113 burra e fëmijë Shqiptarët, 70% e meshkujve, të fshati të Krushës së Vogë, 28 mars 1999/2021 – Ditë zije sot për Kombin Tonë!!! -, të Masakruar nga shteti terrorist serb:

Lavdi Dëshmorëve që dhanë jetën për Atdhe, Masakra e Izbicë, Masakra e I Krushës së Vogë, plagë e hapur që bleeds në secilin prej nesh:

Homazh per te gjithe ata Dëshmorëve qe u masakruan, Pushofte ne Paqen Viktimat e Pafajshme!!!

Sot edhe ne Kujtojmë 28° Vjetori që, më 27 mars 1913/2021, nën dritën e hënës, të 200 andartët grekë u sulën si hijenat në Fshatrat Çame, u lidhnin fort duart me tela dhe i merrnin me vete, në Mininë u arrestuan 29 vetë, në Njihuar u morën 21 vetë, në Koriqan (Rrëzanj) u morën 15 vetë.në Dramës u morën 17 vetë, në Skupicë 10, në Bedelenë 7, në Nikolicë 9, në Vratilë 4, në Grikë 5, në Paramithi 5 dhe në Vrisi e Shëmrizë nga 4 vetë, rruga po i çonte nga Përroi i Selanit, ku krismat mund të dëgjoheshin sa më pak.

”Ne e kuptuam se ju po na çoni për të na vrarë – Dalan Binozi u thotë andartëve -, por dijeni se Çamërisë nuk do t’i mungojnë burrat edhe pas vrasjes sonë”, në atë varrezë masive, që nuk u mbulua kurrë, gjatë ditë ditëve të tëra dëgjoheshin rënkime të burrave gjysmë të vrarë:

Lavdi Martirëve të rënë për Kombit Shqiptar në Masakra në Përroin e Selanit, ky eshte gjak Shqiptari, të rroni e ta kujtoni, Pushofte ne Paqen Viktimat e Pafajshme!!!

Nuk harrojmë Holokausti i vërtetë i ndërgjegjes humane, turqit, serbët e greke me shekuj kane bere Gjenocid dhe barbarie mbi Popullsinë Shqiptare, Gjaku i tyre u bëftë Dritë për brezat dhe ardhëmërinë e Kombit Shqiptar!!!

Sot edhe ne Kujtojmë 24° Vjetori, 28 Mars 1997/2021, që anija Shqiptare “Katri i Radës” me 120 persona në bord arriti të hynte në ujërat italiane, por pak pasi ishte afruar brigjeve të Otrantos në Itali u godit qëllimisht nga anija luftarake italiane, “Sibila”, u mbytën 84 persona, mes të cilëve 46 gra dhe fëmijë.

Prej tyre, 57 trupa u kthyen, ndërkohë që 24 trupa rezultojnë të zhdukur, 34 personat e mbijetuar: Ngushëllime të gjitha Familjeve, Ngushellime mbarë Kombit Shqiptar,

Pushofte ne Paqen Viktimat e Pafajshme!!! Rroftë Shqipëria Etnike!!! Autoctonus!!! Zoti ju Bekoft Kombin Tonë!!! Zoti e Bekofte Shqipërinë dhe Shqiptarët kudo gjenden ne Atedhe dhe ne gjithe boten mbare!!! Shërbëtor i përulur i Zot dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj Imzot

Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës
Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!

INSTAGRAM @alejandrogreco.oficial

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s