Kategori
Uncategorized

Ju kujtohet bari i thatë i ambasadores ? Dëmtokërka cilesinë e qumshit për udhëheqien . 😉

Kur lopët e udhëheqjes hanin bar të thatë

Partia nuk shqetësohej fort për ushqimin e popullit, por për ushqimin e lopëve të cilave u pinte qumështin po. Në fund të vitit 1989 ngrihej shqetësimi se lopët ushqeheshin me bar të thatë dhe udhëheqja nuk pinte qumështin me cilësi…

Në një raportim vigjilence të kësaj kohe, në të cilin kërkohej kujdes se mos nga situata përfitonte elementi armik, thuhej:

“Në fermën nr.3 të Sektorit të Parë të NB Kamzës, e cila prodhon qumësht për Drejtorinë e Pritjes, aktualisht ushqimi i lopëve nuk bëhet konform rregullore të miratuar na Ministria e Bujqësisë.

Kështu për periudhën tetor-prill (1989), ushqimi i çdo lope është që krahas bërsive të panxharit e koncentratit, t’i jepen edhe 6 kg jonxhë e cilësisë së lartë si dhe 5 kg njomishte.

Duke qenë se NB Kamza aktualisht nuk disponon jonxhë e njomishte, këto njësi ushqimore janë zëvendësuar me bar të thatë dhe ky jo i cilësisë së mirë, gjë që sjell uljen e cilësisë së ushqimit”.

Shkrimi i marre nga faqja e Kastriot Dervishit ..,

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s