Kategori
Uncategorized

Europa nuk e pranon këtë lloj vendimi e quajnë shkelje të principeve, prezumi i pafajësisë e drejta për gjyq përpara.

Analiza e Fatos Lubonjes ne emisionin ‘Pikat mbi i’ në News24:

Ndryshe është kur ka ndonjë gjë që ka të bëjë me politika të caktuara antiamerikane politika të shpallura të hapura, në këtë rast duhet të kishte një respektim dhe jo rastësisht në vendet evropianë nuk funksionojnë këto gjëra. Askush nuk e pranon këtë lloj vendimi e quajnë shkelje të principeve, prezumi i pafajësisë e drejta për gjyq përpara.

E dyta, amerikanët nëse kishin hallin sa po na e dëmton demokracinë korrupsioni jonë, një lobing, jo Amerika duhet ti referoheshin shumë të dhënave të tjera të pavarura që na japin ne shifra e tregues më dramatik në këto 8 vjet që lidhen me qeverinë Rama lidhur me korrupsionin me perceptimin e korrupsionit ku s’bëhet fjalë për fakte se mjafton dhe një fakt e të fusin në burg.

Unë s’kam pritur fakte asgjë se jam i sigurt që amerikanët s’kanë hallin e korrupsionit. Halli është mbështetja e qeverisë Rama, mbështetja që i jepet Ramës pastaj hajt të gjejmë pse i jepet mbështetje Ramës nga një lobing i caktuar që është afër Ramës ose që Rama ka lobuar.

Një vend si Shqipëria 5 veta merren me Shqipërinë në Amerikë boll të kapësh 5 veta e ke kapur Amerikën për të bërë lobing për ty.

Arsyet nisen nga muxhahetinët afganët dikur armët kimike etj, ose arsye të tjera gjeostrategjike ka qenë kjo teza që thotë Berisha, Vuccicci që ata nuk mund ta thonë dot këtë edhe sikur të jetë kjo se thonë dot, lobingu serb se Rama ishte për ndryshim të kufijve të Kosovës, por absolutisht jo korrupsioni se ka 8 vjet që ka ikur Berisha dhe është thelluar e rënduar sikur është thelluar kapja e shtetit nga krimi i organizuar sot, ky është fakt që ne e provojmë, u bë një masakër zgjedhore në 25 prill sipas Bashës, s’e panë fare amerikanët si ka mundësi e bëri Berisha masakrën?

Jo e bëri krimi i organizuar që ka lidhje me policinë prokurorinë shqiptare.

Kjo është një provë më shumë që këtu kemi të bëjmë me një lobing.

Që ka një mbështetje të qartë amerikane për qeverinë Rama unë e dëgjova ta thotë dje edhe Lulzim Basha.

Basha kur u pyet se si shpjegohet kjo mbështetje amerikane për Ramën kur u tradhtua për herë të dytë nga Rama duke qenë garant SHBA ai dha një argument që e pranoi që ka ndodhur kjo dhe ka ndodhur për shkak se ne s’jemi distancuar dot nga berishizmi, pra s’kemi përjashtuar Berishën. Pra u pranua mbyllja e syve ndaj 25 prillit dhe tradhtia e 5 qershorit nga ana e amerikanëve por shkaku i Bashës siç kuptova unë dje ishte Berisha.

Ky është një manipulim që kërkon ti bëhet shqiptarëve.

Basha unë nuk e besoj që Basha është aq servil ndaj amerikanëve, mendoj që këtu ka diçka më shumë dhe ideja që tani po tenton të na shesin që Amerikën se vë në diskutim është shtirje se kur u preken interesi atyre e vënë në diskutim që çke me të.

Dje Basha u pyet dhe i pohoi në një farë mënyrë që ka pasur kundërshtime dhe për dy vendime shumë të rëndësishme që ka marrë.

E para dalja nga parlamenti e futja në çadër tha Basha janë vendime kolegjiale të partisë pra të rëndësishme dhe është gjithë partia që e ka marrë ku Berisha ka qenë dhe ai aktiv i fortë.

Për mua është më e rëndësishme dalja nga Parlamenti se sa përjashtimi i Berishës nga grupi parlamentar.

Tani këtu thotë e mora vetë.

E dyta që është problem për kontradiksionin e tij pse se more dhe këtë me partinë, se dhe ky është vendim i rëndësishëm. Këto vendime janë kundërshtuar nga amerikanët megjithatë Basha ka ecur në rrugën e tij kjo tregon që jo gjithmonë se ca thonë amerikanët Basha është kaq servil.

Këto dy situata janë të krahasueshme, padyshim, nëse me del e thua që çfarë thotë Amerika ne e bëjmë.

Ky tha unë nuk vë në diskutim gjërat që merr Amerika po ja që i ka vënë në diskutim gjërat që ka thënë Amerika që mos dil nga Parlamenti.

Basha për të ruajtur partinë e mos bënte lojën e Ramës duhet ti thoshte amerikanëve çdo njeri ka nevojë për një proces për t’u provuar është fajtor apo jo.

Kur të dalë fajtor e ti dalin provat atëherë unë s’kam pse ta përjashtoj.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s