Kategori
Uncategorized

”Gracka”: E ftojnë në Stockholm si vizitor, dhe e nxjerrin ne gjyq me akuzën e qindra vrasjeve në Iran.

Dënimi:

Ai u dënua me Burgim i përjetshëm për shkelje të rëndë të ligjit ndërkombëtar dhe vrasje – dhe dëbim.

Hamid Noury, 61 vjeç, tani është dënuar në Gjykatën e Qarkut të Stokholmit për organizimin e ekzekutimeve masive të disa të burgosurve politikë në një burg në Iran në vitin 1988.

Ai gjithashtu do të dëbohet nga Suedia.

Sot, Gjykata e Qarkut të Stokholmit shpall vendimin kundër zyrtarit iranian Hamid Noury, i cili dyshohet për shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe vrasje të kryera në Iran në vitin 1988.

Noury akuzohet si një figurë kyçe në ekzekutimet masive të iranianëve opozitarë.

Familja e tij është në Stokholm.

Ata e dinë se ai mund të dënohet me burgim të përjetshëm.

Por ata duan ta kthejnë atë në Iran.

– Burri im nuk ka qenë as prokuror dhe as ndihmës prokuror.

Ai kishte një pozicion të thjeshtë në burgun Evin, thotë gruaja e Noury-t, Akram Mafakheri.

Pas 92 seancave në gjykatë, Akram Mafakheri po pret me shqetësim se si Gjykata e Qarkut të Stokholmit do ta dënojë bashkëshortin e saj,
i cili akuzohet për shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe vrasje në Iran. Ai akuzohet për përfshirje në qindra nga mijëra ekzekutimet e kryera në fund të verës së vitit 1988.

Së bashku me vajzën e tij Atieuh, Akram Mafakheri udhëtoi nga Irani në Stokholm për të qenë i pranishëm kur u shpall vendimi.
– E takova burrin tim para dy muajsh.
Ai ndihej mirë vetëm se ka probleme me sytë dhe duhet të ekzaminohet nga mjeku, thotë Akram Mafakheri në një intervistë të parë për shtypin suedez.

🔻62-vjeçari Hamid Noury është ish-zyrtar i burgut Ervin në Iran.

🔻 Në nëntor 2019, ai mori një vizë nga ambasada suedeze dhe shkoi në Stokholm. Ai do të vizitonte të afërmit që e ftuan këtu.

🔻Ai do të ndërmjetësonte në një konflikt familjar dhe do të zgjidhte një problem bashkëshortor që lindte mes një burri dhe një gruaje.

🔻Më pas doli të ishte një kurth për ta joshur dhe per ta sjelle këtu, thotë Akram Mafakheri.

I akuzuar për ekzekutime masive

Që nga nëntori 2019, Hamid Noury është arrestuar. Grupet iraniane të mërgimit – veçanërisht anëtarët ose simpatizantët e Muxhahedinëve të Popullit kritik ndaj qeverisë – paraqitën prova dhe dëshmi kundër Hamid Noury-t.

Sipas padisë, Hamid Noury ​​akuzohet për “vjedhje me dashje të një numri shumë të madh të të burgosurve që i përkisnin / simpatizonin Muxhahedinët” gjatë periudhës 30 korrik 1988 – 16 gusht 1988 në burgun e Gohardashtit. Rajaei Shahr) në Karaj, Iran.

Disa dëshmitarë që gjykata e rrethit ka dëgjuar theksojnë Noury-n si një person kyç në ekzekutimet. Një dëshmitar i thotë gjykatës së qarkut: 

“Ekzekutimet masive të të burgosurve në Gohardasht kanë ndodhur gjatë periudhës aktuale të krimit, se personi që ka qenë Hamid Abbasi në burgun e Gohardashtit është Hamid Noury, se Hamid Noury ​​ka qenë i përfshirë në ekzekutimet masive të të burgosurve në Gohardasht, se Hamid Noury ​​kishte një pozicion drejtues në Gohardasht, që më 1 gusht 1988, Hamid Noury ​​solli të burgosur, përfshirë Hassan Golzarin, për t’u çuar në komitetin e vdekjes.

Komiteti i vdekjes përbëhej nga katër persona, njëri prej të cilëve është presidenti aktual i vendit Ebrahim Raisi . Ai ishte për një kohë kreu i gjyqësorit iranian dhe është subjekt i sanksioneve të SHBA.

Njerëzit që ishin aty thonë sipas TT se e njohin zërin e Hamid Noury-t si ai që lexoi emrat në korridorin e vdekjes.

Pas kësaj, sipas akuzave, ai duhet t’i ketë çuar të burgosurit në dhomën e ekzekutimit, ku varen me radhë të denuarit .

Dëshmitarët që tregojnë burrin tim janë armiq të atdheut tim Iran.

Ata nuk kanë prova konkrete kundër tij.

Kushdo që e njeh burrin tim e di se ai kurrë nuk do të lëndonte askënd, pohon Akram Mafakheri.

Ndihmësi ligjor: “Ka ndodhur sipas ligjit”

Këshilltari ligjor iranian i Hamid Noury, Heybatollah Najandimanesh i tha Expressen: 

– Nëse dikush është ekzekutuar në vitet 1980, është bërë sipas ligjit dhe nga një organ kompetent. Ata që kanë kryer akte terroriste janë ndjekur penalisht dhe janë sjellë para drejtësisë nga gjykatat kompetente. 

Në vitin 2017, Irani dënoi me vdekje studiuesin suedezo-iranian Ahmadreza Djalali për spiunazh. Më pas u zhvilluan diskutime se Irani donte të shkëmbente Djalalin me Noury.

Por familja e Noury-t e kundërshton një marrëveshje të tillë. 

– Ne kemi dëgjuar për të më parë. Por nuk është e mundur të krahasohen të dyja rastet me njëri-tjetrin. Ata janë krejtësisht të ndryshëm. Burri im e do vendin e tij dhe nuk ka kryer kurrë asnjë krim. Megjithatë, Djalali u dënua për spiunazh dhe akti i tij shkaktoi vdekjen e disa studiuesve iranianë, pretendon Akram.

Djalali është burgosur prej gjashtë vitesh, në pritje të dënimit me vdekje. Disa organizata ndërkombëtare i kanë hedhur poshtë akuzat për spiunazh si krejtësisht të pabaza.

FALLET HAMID NOURY

Hamid Noury dyshohet për një shkelje të rëndë të së drejtës ndërkombëtare, e cilësuar shpesh si krim lufte, dhe disa vrasje në lidhje me ekzekutimet e të burgosurve në burgun Gohardasht në Iran në vitin 1988.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s