Kategori
Uncategorized

Ukrainë: “kuzhinieri i Putinit” drejtoi personalisht sulmet që vranë mbi 40 të burgosur lufte –

“Kuzhinieri i Putinit ishte pas sulmit “

Rusia pretendon se kampi u godit nga raketa ukrainase,

📌Ndërsa Ukraina ka një version krejtësisht të ndryshëm dhe pretendon se shkatërrimi është në përputhje me një zjarrvënie ose shpërthim nga brenda.

Inteligjenca ukrainase pretendon gjithashtu se grupi mercenar Wagner, nën komandën personale të liderit të tyre Yevgeny Prigozhin, oligarku i njohur si kuzhinieri i Putinit, qëndron pas tij.

Sipas BBC , Ukraina beson se grupi Wagner e bëri këtë për të fshehur provat e torturës dhe vrasjes së të burgosurve të luftës.

Rrënojat e shfaqura në TV

Rusia akuzon Ukrainën për bombardimin e një burgu që strehonte të burgosur ukrainas të luftës. Ukraina beson se vetë rusët ishin pas sulmit.

– Forcat e Federatës Ruse kryen një sulm artilerie në shënjestër në një burg në Olenivka, shkroi Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës në Twitter më herët të enjten.

Asnjë nga pretendimet nuk është konfirmuar nga burime të pavarura.

Rusia pretendon se sulmi duhet të ketë ndodhur me artilerinë ukrainase Himars. Në televizionin rus janë shfaqur foto të atyre që supozohet se janë rrënojat e burgut.

47 robër lufte u vranë dhe 130 u plagosën, pohon Denis Pushilin, i cili është lideri i republikës separatiste të Donetskut.

Pushilin më tej pretendon se sulmi me raketa artilerie kundër burgut është për shkak se të burgosurit e luftës ukrainas kishin filluar të flisnin kundër forcave të tyre dhe se qëllimi është që të bëhet më pak tërheqëse për ushtarët ukrainas që të dorëzohen.

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se janë 40 të vrarë dhe 75 të plagosur, forcat e armatosura të Donjeckut pretendojnë se janë 52 të vdekur.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s