Kategori
Uncategorized

Alea iacta est – Zaret u hodhën.

A day after the grand protest of July 7, a foreign official, clearly surprised by the protest, asked the question: Does it make sense for a person declared “non grata” for corruption to call an anti-corruption protest?!

Of course, I told him, when people believe you. They believe that the government is corrupt, and it should be overthrown.

The numbers of that protest yesterday show that they believed Berisha when he said: Open negotiations with Albania to have more control over the government. This means more indiscriminate anti-corruption war.

It’s a matter of credibility. Otherwise, “non grata” becomes like “Sali is all to blame”.

Alea iacta est – Zaret u hodhën 

Nga deputy /Oerd Bylykbashi

Pa kthyer kokën pas e pa folur, Çezari i dha shenjë kalit dhe kaloi lumin e vogël Rubikon.

Senati i Romës e kishte damkosur për tradhti, edhe pse ai kishte luftuar për Romën. Të kapërceje Rubikonin me ushtri, të damkoste si armik, destabilizues të Republikës.

Pa folur, në atë moment mijëra legjionarë kapërcyen Rubikonin pa folur, por me besim.

Një ditë pas protestës madhështore të 7 korrikut, një zyrtar i huaj, dukshëm i surprizuar nga protesta, bëri pyetjen: A ka kuptim që një person i shpallur “non grata” për korrupsion të thërrasë një protestë antikorrupsion?!

Sigurisht, i thashë, kur njerëzit të besojnë. Besojnë se qeveria është ajo e korruptuara, dhe ajo duhet rrëzuar.

Numrat e asaj proteste dje tregojnë që e besuan Berishën kur tha: Hapni negociatat me Shqipërinë që të ketë më shumë kontroll mbi qeverinë. Kjo do të thotë më shumë luftë anti-korrupsion pa dallim.

Është çështje besueshmërie. Përndryshe “non grata” bëhet si “Të gjithë fajin e ka Saliu”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s