Kategori
Uncategorized

Anijet e reja spiune: jahte luksoze

Zhduken kabllot e detit, -jahtet luksoze në pushime në zona me tubacione dhe kabllo, -anije të panjohura të regjistruara në disa vende në të njëjtën kohë.

Është thjesht rastësi, apo është preludi i një serie të re thriller?

Apo realiteti është diçka krejtësisht ndryshe?

Nuk mendoj se është rastësi.

Nuk është asgjë e re që anijet civile, dhe mundësisht anijet e peshkimit, përdoren për mbledhjen e informacionit, ose si anije spiune për të përdorur një term popullor. Gjatë Luftës së Ftohtë, anijet "civile" sovjetike si Okean- dhe Moma-class mund të vëzhgoheshin vazhdimisht në brigjet norvegjeze. 

Disa prej tyre mund të liheshin për një kohë të gjatë në zona ku nuk kishte peshkim apo aktivitet tjetër - të paktën jo aktivitet të dukshëm. Megjithatë, ata kishin qëllimin e tyre - mbledhjen e informacionit. Ose aktivitetet e inteligjencës, që është termi që përdoret zyrtarisht.

Por kjo është shumë kohë më parë.

Lufta e Ftohtë përfundoi dhe të gjithë u bënë miq.

Një mendim.
Ashtu siç është tani klima ndërkombëtare, vendndodhja gjeografike e Norvegjisë është bërë edhe një herë interesante gjeopolitikisht. 

Kjo vlen jo vetëm në lidhje me vendndodhjen e saj strategjike, siç është afërsia me Arktikun dhe aksesi në Oqeanin Atlantik, por edhe si një vend që menaxhon burime të mëdha natyrore - naftë dhe gaz.

Vlerësimet e kërcënimeve të hapura tregojnë se aktiviteti i inteligjencës së huaj në Norvegji është i lartë. Ai ka qenë prej kohësh i lartë, por tani ka një interes të dukshëm në rritje për atë që po ndodh në këtë vend, edhe brenda industrisë dhe menaxhimit të burimeve natyrore të Norvegjisë.
Kemi një fqinj të madh që është treguar agresiv. 

Jo ende ushtarakisht kundër nesh, megjithëse hakimi i sistemeve të informacionit, ndërprerja e sistemeve të navigimit dhe shkëmbimi i ashpër i fjalëve mund të jetë një akt agresioni po aq sa përdorimi i armëve.

Prandaj do të ishte naive të besohej se nuk ka një rritje të mëtejshme të aktiviteteve të inteligjencës kundër nesh. Por tani me ndihma të reja.

Anijet e vjetra janë zëvendësuar me të reja.

Jahte luksoze që kanë lëvizur dhe ende lëvizin përgjatë bregdetit, në fjorde dhe në zona me infrastrukturë të posaçme nënujore, pra tubacione dhe kabllo nënujore, janë vërejtur. Anije që lejohen të lëvizin edhe në ujërat norvegjeze pa pilot.

Kur lexon në media për jahtin “Elden” me anijen e tij furnizuese “Severnaja Ten”, i cili vërehet disa herë jashtë Aukrës dhe në zona ku ka tubacione të rëndësishme, të duhet të pyesësh se sa e rastësishme është kjo.

Kabllot e nëndetëseve për komunikim (dhe ndoshta për qëllime të tjera) papritmas zhduken.

Kjo vlen për kabllot jashtë Vesterålen dhe lidhjen me Svalbard.

Dhe kjo menjëherë pasi peshkatarët e huaj kanë qenë në zona dhe kanë kaluar mbrapa dhe mbrapa.

Por këto anije pretendohet se nuk kanë pasur asnjë lidhje me këtë.

Përsëri, sa e rastësishme është kjo?

Së fundmi është shkruar edhe për jahtin “Big Beaver” i cili është vëzhguar në Norvegjinë Jugore.

Kjo në të njëjtën kohë kur sistemet ndërkombëtare të lundrimit tregojnë se një anije me të njëjtin regjistrim është në një vendndodhje krejtësisht të ndryshme gjeografike.

Origjina dhe pronësia e jahtit është e paqartë.

A janë bërë sërish të dukshme aktivitetet nga Lufta e Ftohtë vetëm me mjete të reja, më të sofistikuara dhe moderne?

A janë anijet e mira e të vjetra spiune që janë rishfaqur në një formë të re me kapacitete të reja?

Nuk mendoj se këto janë rastësi.

Unë besoj se është pjesë e një sistemi më të madh dhe të organizuar.

Nuk mendoj ta lyej situatën me të zezë dhe nuk mund ta di me siguri se çfarë po ndodh.

E vetmja gjë që do të thoja është se nuk është koha për të qenë naiv.

Diçka po ndodh rreth nesh.

Ne mund dhe duhet të vazhdojmë të vëzhgojmë, të jemi vigjilentë dhe të vetëdijshëm për aktivitetet jonormale.

Ne të gjithë kemi një vend, liri dhe burime që duhen menaxhuar.

Është një përgjegjësi sociale.

Është përgjegjësi e të gjithëve.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s