Kategori
Uncategorized

Aleanca e despotëve

BILD

Mesazhi në fund të takimit: despotët rrinë bashkë, ata janë të unifikuar.

Të tre pozuan për një foto së bashku, të kapur dorë për dore- asnjë gjurmë e akullit me të cilin sundimtari i Kremlinit, Putini priti krerët e qeverive perëndimore në Moskë.

Pas mbërritjes në Teheran, Putini ishte dukshëm në humor të mirë- dhe ai dhe Erdogan u pritën me nderime ushtarake.

Zyrtarisht, takimi ishte për situatën në Siri. Këto shtete kanë negociuar për të ardhmen e Sirisë në të shkuarën. Rusia dhe Irani mbështesin qeverinë siriane, kurse Turqia është aleate me opozitën.

Por për diktatorin e Kremlinit, një çështje tjetër ishte në krye të listës: lufta në Ukrainë.

Në një bisedë dypalëshe mes Putinit dhe Erdoganit për shembull u fol për rifillimin e dërgesave të grurit nga Ukraina.

Turqia kohët e fundit ka vepruar si ndërmjetëse mes Ukrainës dhe Rusisë në mosmarrëveshjen mbi eksportet e bllokuara të drithërave në Ukrainë.

Pas bisedës, Putini vlerësoi përparimin në negociatat për grurin, duke i thënë Erdoganit: ‘Me ndihmën tuaj, ne kemi ecur përpara’.

“Moska nuk i shmanget përdorimit të furnizimeve me drithë dhe energji si armë,” tha kancelari gjerman, Olaf Scholz të hënën. “Ne duhet të mbajmë një qëndrim të vendosur kundër kësaj”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s