Kategori
Uncategorized

Do të flakim mikun e Putinit .

Partia Social Demokratike e Gjermanisë (SDP) debatoi të enjten nëse ish-kryeministri Gerhard Schröder duhet të përjashtohet nga partia.

SDP po shqyrton përjashtimin e Schröder, për shkak të lidhjeve të tij të ngushta me presidentin rus Vladimir Putin.

Schröder ishte kryeministër i Gjermanisë nga viti 1998 deri në vitin 2005 dhe konsiderohet një mik i ngushtë i Putinit.

Për disa vite, Schröder është kritikuar për përfshirjen e tij në kompanitë shtetërore ruse.

Ai ulet në bordin mbikëqyrës të gjigantit shtetëror të naftës Rosneft, por ka premtuar se do të heqë dorë nga ky pozicion.

Ai gjithashtu refuzoi kohët e fundit të ulet në bordin e drejtorëve të kompanisë ruse të energjisë Gazprom.

Zyrtari i partisë Christoph Matterne në SDP thotë se ka pasur 17 propozime për përjashtimin e Schröder nga partia.

Pasi u diskutua për këtë për disa orë të enjten, diskutimi përfundoi pa rezultat.

Një komision i përbërë nga tre anëtarë do të kryejë konsultime të brendshme dhe një vendim pritet të merret brenda tre javësh, sipas Matterne.

Palët më pas kanë dy javë kohë për të apeluar vendimin, por një përjashtim konsiderohet i pamundur për arsye ligjore.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s