Kategori
Uncategorized

Pse atëherë kaq shumë frikë nga Berisha?!

Nga Melihate Tërmkolli /

Pas DASH-it, edhe Home Office e Britanisë së Madhe e shpalli person ‘non grata’ Sali Berishën, Kryetarin e PD-së së Shqipërisë. Nuk është pa rëndësi fakti që kjo ndodhi në kohën kur ajo është pa Kryeministër ose me Kryeministër në dorëheqje.

Pse kaq shumë frikë nga Berisha, pse kaq shumë frikë nga ‘ i përtejbotshmi’?!

Ҫ’ka ndodhi tani, kur pas nëntë vitesh të tërheqjes së tij nga jeta aktive politike dhe rikthimit si Kryetar i PD-së, i opozitës, vie shpallja e tij ‘non grata’ me akuza për krim e korrupsion?!.

Po të jetë vërtetë për krimin e korrupsionin, në Shqipëri ka me tonelata nga pushteti aktual në krye me Edi Ramën dhe në këtë mes, Berisha do të duhej të ishte i fundit për shqyrtim.

Shqiptarët e kanë parë për më se 9 vite kush është në krye të krimit e korrupsionit në Shqipëri si dhe kush po i përkrahë të tillët, ndërsa ata vetë po e paguajnë shtrenjtë edhe me jetën e tyre.

Përndryshe po të jetë për krime, në listën e non gratave madje edhe në gjykata ndërkombëtare duhet të ishin shumë e shumë nga ata që janë amnistuar nga këto krime, në radhë të parë Vuçiq.

Këtë nuk e bëri askush.

Përkundrazi, ai është i favorizuar në çdo fushë jo vetëm për të kaluarën e tij kriminale dhe si pjesëmarrës i politikave gjenocidale kundër shqiptarëve e të tjerëve por edhe për të tashmen e tij po aq kriminale dhe anti perëndimore, në lidhje të ngushta me Rusinë si asnjëherë tjetër, kërcënimi dhe rreziku më i madh potencial jo vetëm për Kosovën por edhe më gjerë.

Në këtë pjesë të Evropës, zhvendosja e problemit te Sali Berisha, është tepër tragjike për të qenë komike, edhe po të jenë akuzat ndaj tij tërësisht të vërteta.

Po shihet se kjo tashmë nuk ka të bëjë me Berishën, por me shqiptarët. 

📌-Me Kosovën, në radhë të parë.

Berisha kundërshton fuqishëm dy çështje madhore për kombin:

🔺Shkëmbimet territoriale mes Kosovës e Serbisë të sponsorizuara nga politika sorosiane,
🔺dhe projektin ruso-serb, po aq edhe sorosian, ‘Open Balkans’.

Prandaj është shumë shqetësuese kjo çfarë po ndodhë, jo vetëm për vetë Sali Berishën por për shkak të shqiptarëve në tërësi dhe mesazhit që po u jepet atyre përmes Sali Berishës ‘non grata’.

Mesazhi që po u dërgohet shqiptarëve është një Marrëveshje mes Kosovës e Serbisë sipas kërkesave dhe interesave të Serbisë dhe futja e Kosovës edhe në ‘Open Balkans’ ose në ‘Jugosllavinë e re’. Se këto nuk janë interes i Kosovës dhe shqiptarëve është e qartë, por se mund të jenë të pranueshme për miqtë tanë më të mëdhenj, mbetet e paqartë.

U provua me dy Jugosllavi, dhe u shkatërruan e i shkatërruan.

Ҫ’duhet një e tretë, eksperiment edhe më fatal, për të gjithë, është e pakuptueshme.

S’mund ta kapërdijnë miqtë tanë këtë kurth sorosian me emrin ‘Ballkani i hapur’ që s’është tjetër veçse ‘Jugosllavia e tretë’ ose ‘Bota serbe’!

Nga kjo prizmë pra, nuk është problemi te kriminaliteti por te autoriteti i Berishës që ai ka në shumicë ndër shqiptarët, e që mund ta kthejë atë në pushtet.

Pyetja më normale është, pse do të duhej ta pengonte dikë një pushtet që fitohet me votë, aq më tepër miqtë tanë kampionë të lirisë e demokracisë ?!.

Pse atëherë kaq shumë frikë nga Berisha?!

Në këtë mes ka vetëm një shpjegim.

Sali Berisha me politikën e tij e prishë projektin dhe strukturën politike sorosiane në Shqipëri dhe në Ballkan. Zgjedhja e tij tani Kryetar i PD-së dhe përkrahja në masë e shqiptarëve i ka alarmuar qarqet sorosiane deri në ankth. Frika e tyre është rikthimi i politikave kombëtare në Shqipëri e te shqiptarët kudo, piemont i të cilave konsiderohet Sali Berisha.

Sorosianët dhe qarqet politike të ndikuara e të lidhura me të, i ka tmerruar ky fakt deri në shpërfytyrim. Soros dhe kozmopolitanët shqiptarë të sponsorizuar nga ai, të ‘shoqërisë së hapur’ apo ‘Ballkanit të hapur’, që nuk njohin komb, shtet, fe e atdhe, janë në gjendje të bëjnë çdo gjë për ta ndalë rikthimin e frymës politike kombëtare te shqiptarët. Fitorja e kësaj fryme, i zhveshë ata jo vetëm nga pushteti por ua prishë edhe planet e projektet antishqiptare.

Për korrektësi, sado që të jetë i madh roli dhe ndikimi i tij, nuk është Soros në vetevete problemi për shqiptarët.

Turpi i madh dhe e keqja buron nga një kastë, një racë politikanësh shqiptarë në tërë hapësirën politike e gjeografike shqiptare, të prirë nga Edi Rama, të etur për t’u dukur protagonistë dhe ‘të mëdhenj’ para botës, përderisa ‘madhështia’ e tyre matet me vartësinë ndaj Serbisë e Vuçiqit, me të qenët rob i interesave të huaja, sorosiane apo tjera.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s