Kategori
Uncategorized

”Liri Demokraci” Si fëmijë atë natë e kujtoj gjajtë, tik-takun e lirisë në shpirtin tim.

Mimoza Rexhvelaj .

Mu kujtua ky episod, sa i largët aq dhe i afërt nga fëmijëria…

Babit i kishin sjell gazetën, “Rilindjen Demokratike”

botimi i parë, aq shumë i dashur, që në aq shumë duar kishte kaluar sa ngjante si shekullore…

Babi e lexoi me zë disa herë, ne mbanim veshët,

Ai fshiu sytë dhe na tha se ishin lot gëzimi, se koha po ndryshon.

Se dita që aq shumë e kishte prit, erdhi…

Se gjërat do bëheshin bukur si tek Stacionet e TV 📺 Italiane që dëgjonim në fshetësi.

Si fëmijë atë natë e kujtoj gjajtë.

Gjatë sepse provova për herë të parë tik-take lirie në shpirtin tim prej fëmije

dhe fjalët “Liri-Demokraci” u gdhënden përgjithmonë, për t’u bërë dritë e forcë.

Çuditshëm ndihem edhe sot,

edhe pse kanë kaluar kaq vite, tanimë jam nënë,

Por përsëri jam po ai fëmijë që pret ndryshimin….

One reply on “”Liri Demokraci” Si fëmijë atë natë e kujtoj gjajtë, tik-takun e lirisë në shpirtin tim.”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s