Kategori
Uncategorized

Berisha: The Greek Prime Minister is welcome anywhere in Albania, but Himara is not a minority region

”In this context, the Greek Prime Minister may visit any region, but Himara with all its history and documents is Albanian, including the bilingual villages

Askush nuk ka derdhur më shumë gjak sesa himariotët për identitetin e tyre kombëtar shqiptar.

Në mënyrë të pamohueshme, një sërë fshatrash flasin gjuhën shqipe dhe greke. Qyteti, si çdo qytet tjetër port, ka popullsi mikse, kryesisht shqiptare, por edhe grekë, venecianë. As këto gjuhë dhe as përzierjet nuk e bëjnë Himarën gjë tjetër veçse bastion të shqiptarizmit”.

“Në këtë kontekst, kryeministri grek mund të vizitojë çdo rajon, por Himara me gjithë historinë dhe dokumentet e saj është shqiptare, përfshirë edhe fshatrat dygjuhëshe.

Askush nuk ka derdhur më shumë gjak sesa himariotët për identitetin e tyre kombëtar shqiptar.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s