Kategori
Uncategorized

Paralajmëron “ferrin në tokë” – nëse Putini nuk i hap portet

Jemi duke u përballur me situatën më të vështirë humanitare që nga Lufta e Dytë Botërore.

Më e keqja është përpara nesh, thotë David Beasley.

65-vjeçari amerikan është shumëformuluar dhe zë një vend, ku takohemi brenda një zyre bosh në fillim të verës në lagjen e qeverisë në Stokholm.

Ndoshta është në natyrën e gjërave, personi që drejton një organizatë ndihme plotësisht të varur nga dhuratat ndonjëherë duhet të bërtasë me zë të lartë.

Por ajo që po ndodh tani në botë është gjithçka veçse normale.

“Kur kulmoi pandemia e koronës, menduam se më të keqen e kishim pas”, thotë ai.

Pastaj ishte kriza në Etiopi.

Dhe në Afganistan …

Zgjoni botën

Është si një stuhi e përsosur , për të përdorur fjalët e tij. Një seri krizash të grumbulluara njëra mbi tjetrën.

Merrni vetëm karburantin rekord, që këtë vit do të thotë se fermerët e varfër në botë janë të detyruar të lënë traktorët e tyre në këmbë. Ose mungesa akute e plehrave. Ose thatësira në Sahelin e Afrikës, e cila përshkruhet si më e keqja në 40 vitet e fundit, në vazhdën e krizës klimatike. Aty ku fëmijët po vdesin aktualisht në fluturimin e tyre drejt ujit dhe ushqimit.

– Kur nuk mendon se mund të përkeqësohet, diçka e re ndodh gjatë gjithë kohës, thotë Beasley në një dialekt të gjerë jugor. Do të jetë mjaft e vështirë për vendet e pasura. Për të varfrit, mund të nënkuptojë ndryshimin midis jetës dhe vdekjes.

Në kapërcyell të vitit – kur çmimi i ushqimit, karburantit dhe plehrave tashmë po shkonte në nivele rekord – erdhi informacioni se Rusia po mblidhte mijëra trupa përgjatë kufirit me Ukrainën, një vend i quajtur ndonjëherë hambari i botës dhe ku WFP mbledh gjysmën e të gjithë ushqimit të urgjencës.

Më 24 shkurt, Rusia pushtoi – dhe David Beasley e kuptoi se kishte ndodhur skenari më i keq.

Reagimi i tij i parë ishte: Më duhet të zgjoj liderët botërorë.

Apel për Putin

Miliona tonë drithë ukrainase po bllokohen aktualisht nga Rusia në portet në Detin e Zi. Ushqimi që do të kishte arritur urinë kalbet dita-ditës.

– I kam apeluar drejtpërdrejt Putinit dhe i kam thënë: nëse ke një zemër për pjesën tjetër të botës, duhet t’i hapësh këto porte. Atëherë mund të shmangim urinë masive. Dhe shpëtoni miliona jetë.

A morët ndonjë përgjigje nga Putin?

Nuk kam ende zgjidhje. Le të themi kështu.

Ai qesh. Por së shpejti serioziteti merr përsëri.

– Nëse drithi ukrainas nuk vendoset në tregun botëror, rrezikojmë një problem furnizimi me ushqim në dhjetë, dymbëdhjetë muajt e ardhshëm që është “ferr në tokë”. Ferr ne toke.

Paralajmëron kundër emigrantëve

Si do të duket saktësisht?

– Do të shohim miliona fëmijë të uritur. Trazira dhe trazira. Dhe grupet e armatosura dhe terroristët që e shfrytëzojnë atë. Dhe migrimi masiv …

Fjala e fundit që ia kthen shpesh gjatë intervistës.

WFP ndihmon 130 milion njerëz në botë, por i mungon ekuivalenti i 100 miliardë SEK në financim këtë vit.

Në një kohë kur liderët e botës perëndimore janë të preokupuar për t’u marrë me krizat e sigurisë dhe për të fituar vrull në ekonomitë e tyre, është kërcënimi i migrimit masiv ai që depërton më lehtë.

– Nëse nuk dëshironi të ndihmoni nga zemra, mund ta bëni këtë për arsye të sigurisë kombëtare. Kjo do të kushtojë në një mënyrë ose në një tjetër. Ose atje. Ose këtu, me ne.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s