Kategori
Uncategorized

Superarma e Putinit që frikëson Shtetet e Bashkuara

Ata u quajtën “wunderwaffe” në propagandën gjermane naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Shumica u mbërthyen në tabelën e vizatimit ose si prototipe, por disa u përdorën në mënyrë të pamohueshme, si raketat V1 dhe V2 që u dërguan në Britaninë e Madhe.

Prej kohësh dihet se Rusia po zhvillon superarmët e saj.

Vladimir Putin i prezantoi në një fjalim madhor qysh në vitin 2018.

Këto janë armë me performancë të frikshme dhe mbresëlënëse, megjithëse disa janë ende në zhvillim e sipër.

Rusia ka qenë prej kohësh e shqetësuar për mbrojtjen robotike të SHBA-së dhe aftësinë e saj për të rrëzuar raketat që vijnë.

Prandaj, shumë nga superarmët synojnë të jenë në gjendje të tejkalojnë këtë mbrojtje raketore.

Pothuajse të gjitha synohen gjithashtu të pajisen me armë bërthamore, dhe për këtë arsye janë të destinuara për një konflikt të ardhshëm bërthamor kryesisht me Shtetet e Bashkuara.

Në Ukrainë, ushtria ruse përballet me sfida të tjera, si logjistika, rendi i komandës, manovrimi në fushën e betejës, komunikimi.

Ka pasur shumë pengesa.

Por me ofensivën në Donbass, Rusia ka fituar një avantazh përmes epërsisë së saj për sa i përket pjesëve të artilerisë dhe aftësisë për të ripërdorur mënyrën e preferuar të transportit të ushtrisë ruse: trenat.

Se super armët atëherë?

Po, njëra prej tyre është përdorur në Ukrainë.

Bëhet fjalë për robotin hipersonik të lundrimit Kinzjal që mund të gjuhet nga avionët rusë Mig 31.

Ka një rreze veprimi deri në 2000 kilometra dhe thuhet se është në gjendje të udhëtojë me dhjetë herë shpejtësinë e zërit.

Presidenti Joe Biden ka pranuar se “Kinzjal është pothuajse e pamundur të rrëzohet”.Rusia përdori një Kinzjal qysh më 19 mars kundër një depoje armësh në Ukrainën perëndimore dhe të nesërmen një depo karburanti pranë Mykolaiv u sulmua.

Pra, kush janë pesë të tjerët?

Sarmat – Satanai 2

Avangard HGV

Burevestnik

Cirku:

Poseidoni:

Shkruan MATS LARSSON /

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s