Kategori
Uncategorized

Gjykata Europiane ndalon ne minutst e fundit deportimin nga Anglia te azilkerkuesve drej Ruandes

Mbrëmë erdhi lajmi se Gjykata Evropiane

e Drejtësisë në sekondën e fundit ndalon fluturimin britanik që do të fluturonte azilkërkuesit drejt

Ruandës

. Ministrja e Brendshme Priti Patel ishte e zhgënjyer me vendimin.

Gjatë dëgjimit të së mërkurës të kryeministrit Boris Johnson në dhomën e ulët, Patel tregoi edhe një herë pakënaqësinë e tij.

Sipas saj, vendimin për ndalimin e aeroplanit e ka marrë “një gjyqtar vakant”, shkruan Sky News.

Ajo nuk i kupton kritikat ndaj planit të vendit për të zhvendosur azilkërkuesit në një vend tjetër.

– Ruanda është një vend i sigurt dhe i sigurt me një histori të jashtëzakonshme kur bëhet fjalë për mbështetjen e refugjatëve dhe azilkërkuesve dhe ne jemi krenarë që punojmë së bashku, thotë ajo.

”Jo e drejte”

Ajo gjithashtu theksoi se kanë filluar përgatitjet për fluturimin e radhës drejt Ruandës.

– Ne jemi një vend bujar dhe mikpritës, i cili e ka dëshmuar veten herë pas here. Më shumë se 20,000 njerëz kanë përdorur rrugë të sigurta dhe legale për të shkuar në MB që nga viti 2015, thotë ajo.

Patel po synon gjithashtu “refugjatët e paligjshëm” në MB.

– Nuk është e drejtë me ata që luajnë sipas rregullores, thotë ajo.

– Aftësia jonë për të ndihmuar ata që kanë nevojë është e rrezikuar nga ata që vijnë këtu ilegalisht.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s