Kategori
Uncategorized

Rusia nuk arriti të shlyejë borxhin e saj të jashtëm .

Deri të dielën, Rusisë

iu desh të paguante 100 milionë dollarë, ekuivalente me rreth një miliard korona, për borxhin e saj të jashtëm.

Ajo dështoi dhe tani vendi është shpallur i falimentuar, raporton

Bloomberg .

Fakti që vendi falimenton do të thotë në praktikë që vendi nuk mund të shlyejë më kreditë e tij. Sipas Bloomberg, Rusia ka para të mjaftueshme për të paguar borxhin, por sanksionet e botës perëndimore kundër vendit nënkuptojnë se pagesa nuk mund të bëhet në monedhën e duhur.

Kjo është hera e parë që nga viti 1918 që Rusia falimenton pasi nuk ka paguar një borxh të jashtëm.

Hera e fundit që nuk është bërë pagesa ka qenë në vitin 1998, kur ka qenë një kredi e brendshme.

“Një baba”

Ministri rus i financave Anton Siluanov e ka përshkruar situatën si një “farsë”.

Ai gjithashtu konfirmon se pagesa nuk mund të bëhet, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA.

Sipas tij, kjo është për dy arsye.

🔻E para është se infrastruktura e huaj, bankat dhe kujdestarët janë të ndaluar të merren me Rusinë. E dyta është se investitorëve të huaj u është ndaluar shprehimisht të marrin pagesa nga ne, thotë ai.

🔻Sipas Bloomberg, falimentimi ka kryesisht vlerë simbolike dhe nuk ka pasoja konkrete për Vladimir Putin

🔻Falimentimi do të thotë që vendi nuk mund të marrë hua nga bota perëndimore, diçka që tashmë është e pamundur për shkak të sanksioneve.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s