Kategori
Uncategorized

Spiuni rus u ndal – donte të depërtonte në gjykatën e Hagës

Spiuni rus u zbulua sipas shërbimit holandez të inteligjencës AIVD, pasi kishte hasur në një dokument në të cilin spiuni përshkruante në detaje jetën e tij si pseudonimi i tij “Viktor Muller Ferreira”.

AIVD shkruan në

një deklaratë për shtypse ata dyshojnë se dokumenti, i cili daton në vitin 2010, është prodhuar në mënyrë që oficeri rus i inteligjencës të kujtonte karakterin e tij.

Sipas AIVD, ky është një oficer i inteligjencës për shërbimin e inteligjencës ushtarake ruse GRU.

Ata thonë më tej se rus ishte ai që në Suedi quhet “ilegalist”, pra një oficer “i fjetur” i inteligjencës, i cili me identitet të rremë ishte dërguar nga vendi i origjinës për të kryer një mision specifik.

Depërtoi në Gjykatën e Hagës

Detyra në këtë rast ishte infiltrimi në Gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë, sipas dyshimeve.

Gjykata e Hagës po heton aktualisht krimet e dyshuara të luftës të kryera nga Rusia në Gjeorgji në vitin 2008, si dhe krimet e reja të luftës që dyshohet se janë kryer në Ukrainë gjatë luftës që Rusia ende po e bën.

Sipas shërbimit të inteligjencës holandeze, spiuni rus kishte arritur të hynte fshehurazi në gjykatën e Hagës përmes një lloj praktike.

AIVD konsideron se ai mund të kishte mbledhur informacion në lidhje me sistemin dixhital të gjykatës në Gjykatën e Hagës, si dhe duke rekrutuar burime atje dhe duke ndikuar potencialisht në hetimet.

Ai konsiderohet një kërcënim për sigurinë e mbretërisë holandeze dhe e ktheu atë në Brazil në prill.

Ata i kanë dërguar edhe një letër Rusisë, ku thuhet se e dinë identitetin e vërtetë të emigrantit ilegal: Sergei Vladimirovich Cherkasov.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s