Kategori
Uncategorized

Evropa duhet të lexojë mësimin e 1948-ës.

Ne e dimë se si shkoi.

Industria gjermane ia kaloi pjesës tjetër të botës.

Kushdo që në vitin 1945 kishte paralajmëruar për një të ardhme ku politikanët gjermanë akuzohen nga polakët si pacifistë të pashpresë, ndoshta do t’i ishte dhënë një injeksion qetësues, por ja ku jemi.

Sot, Evropa po përballet me një zgjedhje të ngjashme si Marshall. 

🔻Ushtritë e Putinit po përparojnë në një pjesë të fragmentuar të Evropës.

🔻Siç tha Churchill për Stalinin, Putini përpiqet për "zgjerim të pakufizuar të pushtetit dhe doktrinës së tij".

Fondi Monetar Ndërkombëtar vlerëson se ekonomia e varfër e Ukrainës do të tkurret me 35 për qind gjatë vitit, me shtatë milionë të ikur nga vendi . Ideja për ta bërë Ukrainën një mrekulli ekonomike ekonomike , një Kinë të re për Evropën – me prodhim masiv, një qendër për inovacionin e TI-së, një furnizim të sigurt ushqimor për Evropën dhe një model për demokracinë dhe lirinë për Euroazinë, po aktualisht mund të duket absurde. 

Por kjo është ajo ku Evropa duhet të synojë dhe rindezja që ajo sjell mund të shpëtojë kontinentin, i cili përndryshe duket se është i dënuar me rënie të menaxhuar. 

Ashtu si kinezët, ukrainasit janë të njohur për punën e madhe. Ekziston një frymë sipërmarrëse e “bëje vetë” që është e dukshme në çdo gjë, nga prodhimi spontan i koktejeve Molotov deri te grupimet e kompanive të teknologjisë . Ukraina ka 33 për qind të “tokës së zezë” pjellore në botë dhe para luftës ishte eksportuesi i dytë më i madh në botë i drithit. Shkrim-leximi në vend është 99.8 përqind mbresëlënës – ndoshta shifra më të mira se Suedia. Para luftës, çdo vit diplomoheshin 130,000 inxhinierë ukrainas, nga të cilët 16,000 në IT. Shkatërrimi i jep Ukrainës mundësinë për të bërë një hap në zhvillim dhe për të ofruar atë që Kina mund të bënte më parë – zhvillimi i pagave të vendit me një infrastrukturë të vendit të zhvilluar

Rrethet qeverisëse të Evropës kanë filluar së fundmi të parashikojnë rreziqet e të qenit të varur nga Partia Komuniste e Kinës, mbas shkeputjes nga CCP. , shkëputja nga Kina është bërë fjala e ditës. Kina tani është në prag të konsiderohet si një vend me të ardhura të larta dhe ka një politikë irracionale zero-covid. Vendi nuk është më i lirë apo aq i besueshëm si furnizues tregu.

Nëse PKK pushton Tajvanin ose hyn në konflikt me Shtetet e Bashkuara për ndonjë arsye tjetër, Evropës do t’i duhet të gjeje një zgjidhje që do të dëmtojë shumë më tepër sesa sanksionet kundër Rusisë. Ashtu si Marshall, liderët e Evropës duhet të guxojnë të ëndërrojnë dhe t’i japin Ukrainës mundësinë për të shpëtuar veten dhe kështu dhe evropa vetveten

Ukraina sigurisht nuk mund ta zëvendësojë kurrë Kinën: vendi ka një popullsi si një provincë kineze e mesme. Por lëvizja për pavarësinë e Ukrainës është bërë sinonim i PO-së për demokracinë evropiane dhe lirinë individuale dhe JO për ‘botën ruse’: despotizmin reaksionar dhe ortodoksinë. Historia tragjike e vendit e urisë masive “holodomor” nën Stalinin dhe kolapsit ekonomik të viteve 1990, do të thotë se vështirë se ndonjë popull tjetër ka një aftësi të tillë për t’u ngritur përsëri.

Evropa duhet të vendosë një objektiv të qartë për Ukrainën që ta fitojë këtë luftë dhe më pas të ndihmojë në rindërtimin e vendit. Rusia duhet të shtyhet në të paktën kufirin përpara 24 shkurtit. Vlerësuesit besojnë se është e mundur, nëse Perëndimi është në gjendje të prodhojë dhe dorëzojë municionet e nevojshme.

Atëherë është e rëndësishme të jesh në gjendje t’i rezistosh tundimit për të bërë lëshime në mënyrë që të arrihet një armëpushim, edhe nëse interesi për luftën ka rënë dhe inflacioni është në krye të axhendës. Megjithëse ushtarët e Ukrainës po bëjnë gjithçka që francezët nuk bënë gjatë Luftës së Dytë Botërore, ka sinjale disfatiste nga Macron, Gjermania dhe vëzhguesit që duan ta quajnë veten realistë: Rusia nuk duhet të poshtërohet, Ukraina duhet të heqë dorë nga territori, etj. Por kompromiset dhe një armëpushim do të çojnë vetëm në më shumë agresion rus.    

Ola Wong

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s