Kategori
Uncategorized

Pretendimet me të cilat Erdogan kërkon të ndalojë aplikimin e Suedisë në NATO …

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan planifikon të mbështesë akuzat e tij ndaj PKK-së kundër Suedisë gjatë samitit të NATO-s në Madrid, raporton gazeta e lidhur me qeverinë turke

Sabah .

Ky është dokumentacion që do të mbështesë pretendimet për mbështetjen suedeze për PKK, YPG dhe PYD.

Në fund të qershorit, aleanca ushtarake NATO do të mbajë samitin e saj në Madridin spanjoll.

Disa kanë spekuluar se Suedia dhe Finlanda tashmë mund të jenë të gjelbër për anëtarësimin nga Turqia.

Megjithatë, nuk ka asgjë në retorikën e zyrtarëve të qeverisë turke që të sugjerojë se është kështu.

Në vend të kësaj, duket se presidenti Erdogan po planifikon të përdorë samitin si një mundësi për të provuar të mbështesë akuzat e tij për lidhje terroriste kundër Suedisë.

Turqia duhet të provojë se Suedia dërgoi arme të blinduara …

Presidenti do të paraqesë prova, në formën e dosjeve dhe dokumenteve, se si Suedia, por edhe Finlanda pretendohet se kanë mbështetur PKK, YPG dhe PYD, politikisht, financiarisht dhe duke dërguar armë për organizatat, raporton Sabah.

Suedia ka hedhur poshtë pretendimet e Turqisë dhe nuk ofron ndonjë mbështetje të synuar për autonominë kurde në Siri.

Megjithatë, kurdët sirianë marrin pjesë në mbështetjen e dhënë për Sirinë verilindore, sipas Ministrisë së Jashtme.

Gazeta thekson gjithashtu se Turqia pretendon se ka sekuestruar armën e blinduar suedeze m/86, me emrin e eksportit AT4, gjatë betejave të saj kundër YPG-së në Siri dhe Irakun verior.

Janë marrë fotografi të të shtënave të blinduara dhe numrat e tyre serial janë dokumentuar, sipas Sabah.

Pasi Erdogan të ketë paraqitur materialin, do të thuhet se një aleancë me Suedinë dhe Finlandën është e përjashtuar nëse “qëndrimi armiqësor vazhdon”, sipas Sabah.

Presidenti turk tha tashmë në lidhje me aplikimet e Suedisë dhe Finlandës në NATO se vendet funksiononin si “hostele për terroristët”.

Tërbimi turk pas projeksionit të PKK-së në Bashki .

Ditët e fundit, përfaqësuesit e qeverisë turke kanë bërë propozime të reja kundër Suedisë pasi grupi aktivist i Komiteteve të Rojava publikoi një video në mediat sociale që thuhet se tregon se si ata projektojnë flamurin e PKK-së dhe një foto të liderit të burgosur të PKK-së Abdullah Öcalan në qytetin e Stokholmit dhe në Globe .

Zëdhënësi dhe këshilltari i lartë i Erdoganit, Ibrahim Kalin, tha se video tregon se si Suedia "arros" me PKK-në, raportoi gazeta Hürriyet .

– Organizata terroriste PKK nuk dëmton vetëm ne në Turqi, por edhe interesat kombëtare të Suedisë.

Në veçanti, ajo bën gjithçka për të parandaluar që Suedia të bëhet anëtare e NATO-s, tha Mevlut Cavusoglu për kanalin turk të lajmeve

TRT World të premten.

Të hënën, një takim për çështjen e NATO-s është planifikuar midis përfaqësuesve turq, suedez dhe finlandez në Bruksel

Son dakika: Başkan Erdoğan’dan NATO’ya belgeli çıkarma! Zirvede iki önemli başlık

Son dakika haberi: Başkan Recep Tayyip Erdoğan ay sonunda yapılacak NATO Zirvesi’ne iki önemli başlıkla gidecek. İsveç ve Finlandiya’nın teröre desteği, Yunanistan’ın adalardaki ihlalleri de dosyada olacak.

BETÜL USTA
Son dakika: Başkan Erdoğan’dan NATO’ya belgeli çıkarma! Zirvede iki önemli başlık

Mehmetçiğin terör örgütüne yönelik operasyonlarında 2018 yılından bu yana Hakkari, Şırnak, Irak’ın kuzeyindeki Hakurk ve Avaşin-Basyan bölgesinde çok sayıda AT-4 tanksavar ele geçirildi.

Son dakika: Başkan Erdoğan’dan NATO’ya belgeli çıkarma! Zirvede iki önemli başlık

Teröristler tarafından Türkiye ile Irak ve kuzey Suriye’de yoğun olarak kullanılan İsveç üretimi AT-4 tanksavar füzeleri piyade birliklerinin zırhlı araç ve tahkimatlarını yok etmek veya devre dışı bırakmak amacıyla tasarlandı.

Son dakika: Başkan Erdoğan’dan NATO’ya belgeli çıkarma! Zirvede iki önemli başlık

YUNAN İHLALLERİ DE KAYIT ALTINDA

NATO Liderler Zirvesi’nde Ankara-Atina hattındaki gerginlik de gündeme gelecek. Yunanistan’ın uluslararası hukuku hiçe sayarak Lozan ve Paris anlaşmalarını ihlal ettiği gerçeği, müttefiklere kanıtlarıyla gösterilecek. ‘Mağdur edebiyatı’ yapmayı genel politikası haline getiren Yunanistan adaları savunma amaçlı silahlandırdığını, göçmenleri geri itmediğini ve uluslararası hukuku ihlal etmediğini iddia ederek ‘Türkiye bize saldıracak’ algısı yaratmaya çabalıyor.

Son dakika: Başkan Erdoğan’dan NATO’ya belgeli çıkarma! Zirvede iki önemli başlık

Atina, Türkiye’nin kayıt altına aldığı ve uluslararası kamuoyuna duyurduğu hukuk ihlallerine uluslar arası toplumu ikna edici bir yanıt veremiyor. Aksine, Türkiye ana karası üzerinde askeri uçuşlar yaparak, gerilimi tırmandırmaktan geri durmuyor. Ankara, Yunanistan ile sorunlarda diyalog yanlısı olduğunu ancak meşru haklarından da vazgeçmeyeceğini tekrar vurgulayacak

Son dakika: Başkan Erdoğan’dan NATO’ya belgeli çıkarma! Zirvede iki önemli başlık

UKRAYNA KRİZİNDE BAŞAT ROL

Madrid’deki zirvede ele alınacak dosyalardan biri de Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş olacak. Rusya’nın da Ukrayna’nın da güven duyduğu tek ülke olan, üstlendiği arabuluculuk rolüyle süreçte etkin olan Türkiye, ateşkesin sağlanması ve savaşın sona erdirilmesi ile tahıl koridorunun açılması yönündeki temaslar hakkında müttefikleri bilgilendirecek.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s