Kategori
Uncategorized

Personalitetet kurde: Socialdemokratët na kanë shitur.

Marrëveshja e arritur mes qeverive të Suedisë dhe Finlandës nga njëra anë dhe regjimit turk të Rexhep Tajip Erdogan nga ana tjetër ka qenë objekt kritikash të shumta.

Jo më pak nga suedezët me rrënjë kurde.

Në përgjigje të marrëveshjes së qeverisë me Turqinë , Amineh Kakabaveh ka deklaruar se tash e tutje do të shkëpusë të gjithë kurdët që të votojnë për socialdemokratët.

– Unë do t’i bëj thirrje çdo kurdi në vend që të mos e bëjë këtë.

Një parti që thotë një gjë dhe në realitet bën diçka tjetër nuk duhet të votohet.

Disa suedezë të tjerë të njohur me prejardhje kurde thonë tani për Aftonbladet se ndihen të zhgënjyer nga qeveria pasi u prezantua përmbajtja e marrëveshjes së Suedisë dhe Finlandës me Turqinë.

– Pse një kurd duhet të votojë për socialdemokratët në dritën e kësaj?

Na kanë shitur, apo jo? Kështu thotë komediani dhe prezantuesja Dilan Apak .

Duke folur për premtimin e qeverisë për të ndërmarrë veprime për ekstradimin e kriminelëve terroristë në Turqi, ajo thotë se për Erdoganin nuk ka rëndësi nëse ai si kurd është simpatizant për PKK-në apo jo.

Ju jeni ende të klasifikuar si terrorist.

-Në një farë mënyre jam krejtësisht në shok, por në të njëjtën kohë nuk jam i befasuar. Kjo është një qeveri mjaft joparimore për një kohë të gjatë.

Por unë jam i habitur nga injoranca e qeverisë dhe e popullit për Turqinë si shtet.

Qeveria ka thënë se shqetësimet e njerëzve për marrëveshjen janë të pabaza, por ne kemi lejuar tashmë një regjim autoritar të na detyrojë të rishikojmë legjislacionin tonë për terrorizmin.

Tashmë e kemi lejuar Turqinë të ndikojë në legjislacionin tonë, thotë Dilan Apak dhe vazhdon:

-Më vjen turp kur mendoj për brezin tim prindër që po shpërngulet në Suedi larg fashizmit.

Dhe kështu i arrin ata këtu.

Ka përkufizimin e vet për terrorizmin

– Është shumë shqetësuese që ky proces ka ecur kaq shpejt dhe që qeveria nuk ka bërë asgjë për ta ankoruar. Turqia nuk është një demokraci, ata kanë përkufizimin e tyre të terrorizmit që bie ndesh me gjithçka që duhet të bëjnë të drejtat e njeriut. Është një vend ku njerëzit janë të burgosur sepse janë shprehur se Erdogani ka një kravatë budallaqe, thotë Dilsa Demirbag-Sten.

Ajo thotë se ka të gjitha arsyet për të vënë në pikëpyetje marrëveshjen e qeverisë me Turqinë, pavarësisht nëse dikush është pro aderimit suedez në NATO apo jo. 

– Si kurd, fjalë për fjalë ndihem i frikësuar. Pres që qeveria të sqarojë sa më shpejt se çfarë saktësisht përmban marrëveshja me Turqinë.

Jam i shqetësuar për miqtë dhe kolegët e mi”

Debatuesi dhe gazetari Kurdo Baksi thotë se përshtypja që ka marrë nga marrëveshja është se qeveria po importon këndvështrimin e Turqisë për terrorizmin në Suedi. 

– Më duket se kjo marrëveshje është shkruar kryesisht nga Ankaraja dhe mendoj se është e pakëndshme që ne heqim embargon e armëve ndaj një vendi ndërluftues që kërcënon të hyjë në Siri çdo ditë dhe të pushtojë tokën kurde, thotë Kurdo Baksi dhe vazhdon:

Kurdo Baksi, debattör och journalist.

Kurdo Baksi, debatues dhe gazetar.Foto: Ali Lorestani / TT

– Kjo nuk i përshtatet vendit të madh humanist, Suedisë, dhe unë jam i shqetësuar për miqtë dhe kolegët e mi, të cilët tani rrezikohen të hetohen nga regjimi turk dhe mund të deportohen në planin afatgjatë. Në një botë më të mirë, ne do të kishim importuar pikëpamjen tonë për lirinë e shprehjes në Turqi në vend të anasjelltas.

Qeveria nuk mendon se i është dorëzuar Erdoganit dhe Ministrja e Jashtme Ann Linde premton se Suedia nuk do të dëbojë ata që nuk janë provuar si terroristë .

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s