Kategori
Uncategorized

KE nuk merr parasysh këshillat strategjike të Ramës: Serbia duhet të zgjedhë.

Intervistë për “Wienner Zeitung”, presidentja e KE-së, Ursula Von der Leyen

Mesazhi i saj është me natyrë politike dhe duket se përcjell një qëndrim të unifikuar të Brukselit: loja e dyfishtë në lidhje me Rusinë nuk mirëkuptohet më.

Von der Leyen ka theksuar se të gjitha vendet që përmbushin kriteret e vendosura do të marrin menjëherë statusin e vendit kandidat.

Ajo ka cilësuar Bosnje Hercegovinën si shembulli i një vendi që ka bërë përparim, ndonëse për Ballkanin Perëndimor BE-ja nuk po ja del të japë një mesazh të qartë.

respublica.al

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s