Kategori
Uncategorized

Televizioni turk po përpiqet të ndikojë në zgjedhjet suedeze.

Një kanal televiziv turk – me lidhje me organizatën Ujqërit gri – po përpiqet të ndikojë në zgjedhjet parlamentare suedeze, mund t’ju thotë Expressen sot.

Turqve të Suedisë ju kërkohet në një transmetim lajmesh të votojnë për partinë myslimane mike të Erdoganit Nyans dhe liderin e partisë Mikail Yuksel, 40 vjeç.

Është historike që një lider partie suedeze të çohet përpara nga një fuqi e huaj në një shtet si Turqia.

Nëse politika suedeze rrezikon të kontrollohet nga distanca nga Ankaraja në të ardhmen, kjo përbën një kërcënim për sigurinë kombëtare, thotë anëtari i L-Riksdag Gulan Avci.

Të martën, kryeministrja Magdalena Andersson dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohen në Madrid për një bisedë të ndjeshme përpara samitit të NATO-s të kësaj jave.

Lajmi për partinë myslimane Nyans u shfaq fundjavën e kaluar në kanalin televiziv turk Haber Global dhe është përhapur edhe në rrjetet sociale. 

Vetëm në Youtube , funksioni është shfaqur më shumë se 180,000 herë në nëntë ditë. 

Në lajm thuhet ndër të tjera se kuti votimi do të ketë përpara zgjedhjeve parlamentare suedeze në qytetin Kulu, ku jetojnë 50 mijë suedezë nga Turqia me të drejtë vote. 

Por kjo deklaratë është e pasaktë, sipas ambasadës suedeze në Ankara. Tre vjet më parë, Konsullata e Nderit në Kulu u mbyll – ku më parë ishte e mundur të votohej në zgjedhjet suedeze – dhe për këtë arsye banorët me nënshtetësi suedeze këtë vit duhet të shkojnë në ambasadën në Ankara, Konsullata e Përgjithshme në Stamboll ose Konsullata e Nderit në Alanya. Sipas ambasadës suedeze , konsullatat e nderit në Izmir dhe në Mersin do të sigurojnë vota me postë . 

– Me vetëm 23 mijë vota nga një zonë e vetme, ne mund të hyjmë në parlament dhe të jemi partia që mban ekuilibrin, thotë në segmentin televiziv kreu i partisë së Nyan, Mikail Yüksel, i cili vetë vjen nga qyteti Kulu.

Partia Nyans është e vetmja Turqi në Suedi – parti pro-turke që distancohet qartë nga terrorizmi, vazhdon lideri i partisë.

Segmenti televiziv interviston gjithashtu kryetarin e bashkisë Kulu dhe ai u kërkon bashkatdhetarëve të tij të votojnë për Nyans. 

– Ne Kulubor e mbështesim plotësisht vëllanë tonë Mikail, thotë ai.

Në të njëjtën kohë shfaqet teksti: “Një festë turke në Suedi. Kërkon ndihmë nga bashkatdhetarët e tij në zgjedhjet suedeze.

Gazetari: “Tani pret vota”

Lajmi përfundon me gazetarin që pretendon gabimisht se partia e Mikail Yuksel mund t’ia kalojë bllokun prej katër për qind Riksdag nëse të gjithë qytetarët suedezë me origjinë nga Kulu votojnë për të. 

– Tani ai pret votat e qytetarëve të tij, përfundon gazetari. 

Kanali televiziv Haber Global kontrollohet nga biznesmenë azerbajxhanas me lidhje me partinë turke të ekstremit të djathtë MHP, organizata rinore militante e së cilës Ujqërit gri u cilësua si terroriste si në Francë ashtu edhe në Gjermani. 

Tre vjet më parë, kryetari i partisë së MHP-së, Devlet Bahçeli, vizitoi Haber Global, dhe sipas llogarisë së kanalit televiziv në Twitter, ai falënderoi menaxhmentin për “qëndrimin e tyre kundër terroristëve” dhe tha se “ndjek rregullisht transmetimet e kanalit”.

Pikërisht për këtë lloj separatizmi kemi paralajmëruar ne në liberalët. Qëllimi i nuancës dhe mediave shtetërore turke është të krijojë ndarje në Suedi ku turqit dhe myslimanët ndihen të tjetërsuar. Qëllimi i ri është të ndajë vendin tonë, unë nuk e mbështes këtë, thotë deputetja e liberalëve Gulan Avci, e cila vetë erdhi në Suedi si refugjate kurde nga Turqia kur ishte pesë vjeç.

Në të njëjtën kohë, ajo thotë se Nyans përfshihet në “deklarata krejtësisht absurde dhe gënjeshtra të rrezikshme”.

– Krijon ndarje mes suedez-turqve dhe shoqërisë shumicë në Suedi. Të gjitha me qëllim të tërheqjes së votuesve në zgjedhjet suedeze.

Votuesve duhet t’u thuhet se vota për Nuancen do të thotë votë për Erdoganin.

Në çfarë mënyre mendoni se Nyans përbën një kërcënim sigurie për Suedinë?

– Në shumë mënyra. Nëpërmjet bashkëpunimit të ngushtë me partinë e regjimit AKP, politika e brendshme suedeze mund të ndikohet nga Ankaraja nëpërmjet Nyanëve nëse ata hyjnë në asambletë tona demokratike pas zgjedhjeve. Ne duhet ta marrim këtë zhvillim shumë seriozisht. Hera e fundit që kemi parë këtë lloj infiltrimi ka qenë nëpërmjet ish-kryeministrit ambientalist Mehmet Kaplan. Nuk duhet të jemi naivë për këtë zhvillim. Shpresoj që Policia e Sigurisë të ndjekë nga afër se çfarë po ndodh tani në Suedi.

Si mendoni se qeveria suedeze i është përgjigjur deri tani Nyans?

– Socialdemokratët nuk kanë guxuar të merren me këtë çështje. Ata janë të tmerruar se Nyans do t’i largojë votuesit prej tyre. Kjo është arsyeja pse Sausages vënë interesat e tyre partiake përpara sigurisë së Suedisë. Është trajtuar shumë keq.

Takimi mes Andersson dhe Erdogan

Të martën, kryeministrja Magdalena Andersson dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohen në kryeqytetin spanjoll Madrid, ku do të fillojë samiti i NATO-s të mërkurën.

Të shtunën e kaluar ata folën me njëri-tjetrin në telefon dhe më pas kryeministri shkroi në Twitter:

“Ne ramë dakord për rëndësinë e përparimit përpara samitit të NATO-s të javës së ardhshme në Madrid, ku mezi pres të takohem me Presidentin Erdogan dhe udhëheqës të tjerë aleatë.”

– Tani Suedia – dhe Finlanda – nuk marrin pjesë në vetë samitin, por në pikat e axhendës ku ftohen dy vendet partnere ose nëse rregullohen kontakte të veçanta me Turqinë, është e rëndësishme që Magdalena Andersson të theksojë se ajo merr Shqetësimi turk për kërcënimin terrorist me gjithë seriozitetin, thotë Ann-Sofie Dahl, profesoreshë e asociuar e politikës ndërkombëtare dhe anëtare e institutit të mendimit Atlantic Council – në të njëjtën kohë një nga ekspertët më të shquar të Suedisë për NATO-n dhe politikën e sigurisë

– Me një përparim të një lloji, Erdogan sigurisht që do të përfundonte në qendër të vëmendjes aty ku dëshiron më shumë të jetë dhe mund të rezervohet një datë e re për përpunimin e aplikacioneve. Por ky është ndoshta një skenar shumë optimist. 

Ministri i Drejtësisë: “Jashtëzakonisht i rrezikshëm”

Ministri i Drejtësisë Morgan Johansson së fundmi foli për Expressen për partinë Nyans dhe e quajti atë “jashtëzakonisht të rrezikshme”. 

– Duket se është një parti që dëshiron të ndahet dhe të godasë mes muslimanëve dhe pjesës tjetër të shoqërisë. Ne kemi një pikëpamje krejtësisht të kundërt. Ne duhet të kemi një politikë që të qëndrojë së bashku, pavarësisht se në cilën fe besoni.

Në të njëjtën kohë, Morgan Johansson hodhi poshtë imazhin që lideri i Nyan, Mikail Yuksel i jep Suedisë, si racist dhe islamofobik.

– Është krejtësisht e gabuar, pohoj. Por e di që po mundohen ta vendosin atë imazh me ndihmën e influencuesve jashtë vendit, tha ministrja e Drejtësisë. 

Mohon lidhjen me partinë e Erdoganit

Udhëheqësi i partisë Nyan, Mikail Yüksel – i cili u përjashtua nga Partia e Qendrës përpara zgjedhjeve të 2018-ës pasi u zbulua se ai kishte lidhje me grupin ekstremist turk, Ujqërit Gri – tani thotë për Expressen se partia dëshiron të kontaktojë turqisht- duke folur suedez.

– Prandaj, është e rëndësishme të gjejmë hapësirë ​​në lajmet turke që ndiqen nga turqit suedezë. Ne kemi qenë gjithashtu në lajmet somaleze, boshnjake, pakistaneze dhe arabe. Ne po provojmë metoda të reja për të arritur më shumë grupe.

Në të njëjtën kohë, Mikail Yuksel mohon se ka pasur ndonjë lidhje midis Nyan dhe partisë së Erdoganit AKP. 

– Nuk kam pasur kontakte me askënd nga AKP-ja. Po të kishim lidhje, nuk do ta kisha fshehur. Jam absolutisht i bindur se njerëzit e dinë që unë jam një politikan i ndershëm. Por unë nuk shoh asnjë problem në angazhimin në dialog me të gjitha palët në Turqi.

A ka marrë Nyans ndonjë mbështetje financiare nga AKP?

– Jo, të ardhurat e Partisë Nyan përbëhen vetëm nga kuotat e anëtarësimit dhe donacionet nga simpatizantët tanë. Unë dhe miqtë e mi të partisë kemi dhuruar shuma të mëdha.  

Çfarë u përgjigjeni atyre që besojnë se Nyans përbën një kërcënim për politikën e sigurisë për Suedinë?

– Dua vetëm të qesh. Është një deklaratë raciste e politikanëve që janë të shqetësuar për humbjen e votave ndaj nesh. Por unë nuk jam i befasuar. Të gjitha këto i kam marrë parasysh kur vendosëm të nisnim Partiet Nyans. Për ne, interesi i Suedisë ka përparësi mbi gjithçka tjetër.

Ministri i Drejtësisë Morgan Johansson e përshkroi së fundmi Nyans si një “kërcënim për shoqërinë e hapur” dhe si një parti që dëshiron të ndahet. Çfarë i përgjigjeni atij?

– Janë socialdemokratët ata që janë kërcënim për shoqërinë e hapur. Socialdemokratët po kryejnë gjueti shtrigash kundër myslimanëve dhe kanë politikanë dhe ministra që kanë kontakte të ngushta me organizatën terroriste PKK.

Mikail Yuksel i referohet, ndër të tjera, zbulimit se ministri i Mbrojtjes Peter Hultqvist kishte “kontakt me PKK-në”. 

Partia Nyans kërkon, ndër të tjera, që myslimanët të përfshihen si pakicë kombëtare në kushtetutë dhe që islamofobia të ketë klasifikimin e saj kriminal.

Ranstorp: Ndarja dhe polarizimi i politikës

Magnus Ranstorp, studiues i terrorizmit në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare, thotë se partia Nyans ishte e lidhur ngushtë me ndikimin më të madh dhe fushatën e informacionit të zhvilluar jashtë vendit kundër Suedisë – kur u pretendua gabimisht se autoritetet rrëmbenin fëmijë myslimanë.

– Nuanca e një politike përçarëse dhe polarizuese që vë grupet kundër njëri-tjetrit dhe ku kreu i partisë shpesh shkon në sulme personale kundër disidentëve që kritikojnë partinë. Ai gjithashtu fokusohet në ndërhyrjet e huaja dhe fushatat e dezinformimit. Financimi i huaj i partive politike evropiane dhe kombëtare duhet të ndalohet, thotë ai.

Si mendoni se do të shkojë për Nyans në zgjedhjet e kësaj vjeshte?

– E veshtire per tu thene. Ata kanë disa mundësi në disa komuna, mbi të gjitha kanë rekrutuar njerëz me ndikim lokal. Por nëse gjërat shkojnë keq, ka të ngjarë që ato të shpërthejnë dhe të futen në grumbullin e plehrave të historisë

Marre nga gazeta Exspressen. https://www.expressen.se/nyheter/turkisk-tv-forsoker-paverka-svenska-valet/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s