Kategori
Uncategorized

Avioni spiun rus filmon stervitjen e NATO-s në hapsirën ajrore civile suedeze .

USS Kearsarge merr pjesë në stërvitjen në Detin Baltik.
USS Kearsarge merr pjesë në stërvitjen në Detin Baltik. Foto: Jonathan Nackstrand

Suedia aktualisht po merr pjesë në stërvitjen e përvitshme detare Baltops, ku ndër të tjera, një pjesë e rëndësishme është anija amfibe USS Kearsarge, e cila së fundmi vizitoi Stokholmin. Baltops zgjat deri më 16 qershor. Në të njëjtën kohë, Rusia ka nisur një stërvitje me bazë në Kaliningrad, stërvitje që do të zgjasë deri më 18 qershor.

Pak para drekës të enjten , një avion rus zbulues sinjalistik i tipit Il-20 u interesua për stërvitjen në vazhdim. Avioni, si zakonisht, u shoqërua nga dy avionë luftarakë të tipit Su-27.

Tre avionët rusë më pas ndoshta zbritën në lartësi të ulët mbi USS Kearsarge për të qenë në gjendje të fotografonin anijen amerikane, sipas burimit të DN.

Trupat amerikane zbarkojnë të enjten në poligonin e qitjes Tofta në Gotland.
Trupat amerikane zbarkojnë të enjten në poligonin e qitjes Tofta në Gotland. Foto: Karl Melander / TT

Të tre avionët shkuan në disa raste në pjesën veriore të zonës së terminalit Visby ku të gjithë avionët duhet të raportojnë mbërritjen e tyre, ndër të tjera për të shmangur aksidentet me avionë të tjerë. Një rregull që vlen për të gjithë avionët komercialë dhe ushtarakë. Plani rus nuk e bëri këtë.

Avionëve ushtarakë rus i mungon gjithashtu një transponder dhe për këtë arsye nuk janë të dukshëm në radarin civil të përdorur nga Aeroporti Visby, që do të thoshte se ata nuk mund të vëzhgoheshin nga kontrolli i trafikut ajror atje. Kjo do të thoshte se aviacioni civil në zonë nuk mund të vihej re në afrimin e rusëve në zonë dhe kështu të ekspozohej ndaj rreziqeve.

Zona e terminalit Visby, ose Visby TMA, shtrihet në veri nga aeroporti Visby në gjysmë të rrugës deri në zonën e Stokholmit. Pjesa veriore dhe perëndimore e zonës, ku ishin vendosur avionët rusë, fillojnë në 1300 metra dhe shtrihen në 2900 metra. Tre avionët rusë nisën fluturimin në një lartësi më të madhe, por më pas zbritën në një lartësi shumë më të ulët, me sa duket për t’iu afruar anijes amerikane.

Forcat e Armatosura Suedeze po kryejnë aktualisht stërvitjen Baltops së bashku me vendet e NATO-s.  Duke përfshirë Shtetet e Bashkuara.
Forcat e Armatosura Suedeze po kryejnë aktualisht stërvitjen Baltops së bashku me vendet e NATO-s. Duke përfshirë Shtetet e Bashkuara. Foto: Karl Melander / TT

Asnjë nga avionët nuk raportoi se ata kishin hyrë në zonën e terminalit, gjë që përbën shkelje të ligjit të Aviacionit Civil.

Forcat e Armatosura duan vetëm të konfirmojnë se avionët rusë ishin në ajër në lidhje me stërvitjen dhe se avionët suedezë i ndoqën ato.

“Mund të konfirmojmë vetëm se avionët rusë kanë mbetur jashtë kufirit territorial të Suedisë dhe se nuk ka qenë shkelje”, thotë Erik Karlsson, sekretari i shtypit në Forcat e Armatosura.

Erik Karlsson thotë gjithashtu se Forcat e Armatosura kishin në ajër avionë suedezë për të ndjekur avionët rusë

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s